آینده توافق مهاجرت محور مذاکرات مرکل در ترکیه

تهران-ایرنا- ترکیه امروز جمعه میزبان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان است که انتظار می رود در این دیدار این مقام آلمانی با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه درباره آینده توافق مهاجرت و کمک اتحادیه اروپا برای کاهش هجوم پناهجویان به اروپا مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مرکل و اردوغان شرکت در مراسم افتتاح دانشکده جدید دانشگاه ترکیه و آلمان را در برنامه دارند اما این دیدار همچنین در بحبوحه نگرانی ها درباره دور جدید هجوم احتمالی پناهجویان سوری به اروپا انجام می شود.

این رسانه آمریکایی افزود: تعداد مهاجرانی که از ترکیه وارد اروپا شده اند افزایش چشمگیری را از سال گذشته تاکنون داشته است و پناهجویان گریزان از درگیری ها در سوریه و افغانستان با ورود به یونان اوضاع را در اردوگاه های غرب جزایر دریای اژه وخیم کرده اند.

اتحادیه اروپا به پیشتازی آلمان در سال ۲۰۱۶ میلادی با کمک ۶ میلیارد یورویی به ترکیه برای کمک به کنترل آوارگان سوری موافقت کرد و مشوق های دیگری را پیشنهاد داد تا دولت آنکارا را ترغیب به توقف ورود مهاجران به یونان کند.

با این حال، اردوغان پیوسته اتحادیه اروپا را به عمل نکردن به تعهدات خود در  قبال این توافق متهم می کند و در گذشته تهدید کرده بود مرزهای این کشور را برای خروج مهاجران به مقصد اروپا باز خواهد گذاشت.

رئیس جمهور ترکیه می گوید نمی توان از کشورش انتظار داشت بار میزبانی بیش از ۳.۶ میلیون نفر آواره سوری را به تنهایی به دوش بکشد و به دنبال حمایت اروپایی ها برای اسکان دادن پناهجویان سوری در منطقه موسوم به منطقه امن در شمال سوریه است. کشورهای اروپایی تمایلی به حمایت از این  پیشنهاد ندارند.

ورود مرکل به استانبول چند روز بعد از آن انجام می گیرد که کشورش میزبان نشستی درباره لیبی در برلین بود و قدرت های جهانی در  این نشست متعهد شدند دخالت خارجی در لیبی را متوقف کرده و به تحریم تسلیحاتی که عمدتا نقض شده است، احترام بگذارند.

ترکیه از دولت تحت حمایت سازمان ملل در لیبی حمایت می کند و اعلام کرده عملیات اعزام نیروهایش به این کشور را آغاز کرده است هر چند که بعدا اعلام کرد این اعزام شامل نیروهای رزمی نیست بلکه تیمی از نیروهای آموزشی را دربر می گیرد.

دیدار صدراعظم آلمان همچنین در بحبوجه افزایش تنش های آنکارا  با اتحادیه اروپا به دلیل پیشنهاد ترکیه برای فعالیت استخراج گاز طبیعی در شرق دریای مدیترانه انجام می  گیرد. قبرس که عضو اتحادیه اروپا است از حقوق اقتصادی در این منطقه برخوردار است و هفته گذشته ترکیه را به عنوان یک کشور «دزد دریایی» که قوانین بین المللی را نقض می کند، محکوم کرد.

ترکیه در مقابل تاکید دارد که از حقوق و منافع خود حفاظت می کند و فعالیت های حفاری این کشور بخشی از توافق با ترک های قبرس است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =