تئوری دخالت اوکراین در انتخابات آمریکا کار کرملین است

تهران- ایرنا- رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه محاکمه ترامپ در سنای این کشور گفت که تئوری دخالت اوکراین در انتخابات ایالات متحده را روسیه به ترامپ القا کرده است.

«آدام شیف» رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به عنوان یکی از اعضای هفت نفره «مدیران استیضاح» در سومین روز از محاکمه دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور در مجلس سنا سخنرانی کرد.

شیف که پس از جرالد ندلر رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به تشریح و تبیین مفاد استیضاح ترامپ می‌پرداخت، روسیه را متهم به القای اتهام دخالت اوکراین در انتخابات آمریکا کرد.

ترامپ در بحبوحه اتهام‌هایی که درباره روابط با اوکراین و تحت فشار گذاشتن رییس جمهوری این کشور برای تحقیقات علیه رقیب انتخاباتی وی متوجهش بود، ادعا کرد که کی‌یف در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده دخالت کرده است.

رییس جمهوری آمریکا برخلاف همه اظهارات مقام‌های سیاسی و اطلاعاتی کشورش و مقام‌های دولت خود گفت که اوکراین مسوول هک کردن سرور ایمیل کمیته ملی دمکرات‌ها بوده است.

اما شیف در جلسه محاکمه ترامپ گفت: آنچه رییس جمهوری می‌گوید، یک تئوری توطئه است... که توسط کرملین به شما ارایه شده است. براساس همین تبلیغات روسی او (ترامپ) 400 میلیون دلار کمک نظامی را به کشوری که در حال جنگ با روسیه است، متوقف کرد.

یکی از اصول استیضاح ترامپ سوء استفاده از قدرت است که مبنای آن اتهام علیه رییس جمهوری آمریکا مبنی بر متوقف کردن کمک نظامی به اوکراین و مشروط کردن آن به آغاز تحقیقات علیه پسر «جو بایدن» رقیب دمکرات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020.

رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا ترامپ را متهم کرد که این "تئوری توطئه" را پذیرفته، چراکه می‌توانست در انتخابات ریاست جمهوری آینده محملی برای حمله به رقیب خود داشته باشد و برای این ترامپ حاضر شده است "متحد" واشنگتن (اوکراین) را قربانی کند.

ترامپ در یکی از مکالمه‌های تلفنی خود با «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهوری اوکراین از وی خواسته بود که درباره دخالت کی‌یف در انتخابات سال 2016 آمریکا تحقیق کند.

شیف همچنین درباره ادعای ترامپ که گفته بود قصد او از تحقیق درباره اتهام فساد علیه پسر بایدن مبارزه با فساد بوده، ابراز تردید کرد و گفته این ادعای رییس جمهوری آمریکا دروغ است و او هیچ اهمیتی به فساد در اوکراین نمی‌دهد.

ترامپ متهم است که ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین را تحت فشار گذاشته تا با راه‌انداختن تحقیقات علیه پسر «جو بایدن» رقیب دمکرات ترامپ به پیروزی او در انتخابات آینده ریاست جمهوری کمک کند.

هانتر پسر بایدن عضو هیات مدیره یک شرکت نفتی در اوکراین بوده که متهم به فساد مالی شده، اما تحقیقات علیه این شرکت متوقف شده است.

سومین روز از محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا در حال برگزاری است و هفت نفر از اعضای مجلس نمایندگان که به عنوان «مدیران استیضاح» شناخته می‌شوند، اتهام‌های ترامپ را تبیین می‌کنند.
مدیران استیضاح که نقش دادستان را دارند، ۲۴ ساعت در مدت ۳ روز فرصت دارند که پایه‌های حقوقی دو اتهام ترامپ را پی‌ریزی کنند تا پس از آن وکلا و سناتورهای حامی ترامپ طی ۲۴ ساعت در سه روز بعد از آن دفاعیات خود را بیان کنند.
پس از تبیین اتهام‌ها و ایراد دفاعیات از سوی موافق و مخالفان استیضاح رییس جمهوری آمریکا، سنا کنار گذاشتن ترامپ را به رای می‌گذارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha