۲ حفار غیرمجاز آثار تاریخی در دامغان دستگیر شدند

سمنان-ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: ۲ حفار غیرمجاز در حال انجام حفاری در مناطق جنوبی این شهرستان دستگیر شدند

مهدی قاسمی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، افزود: عصر دیروز با حضور نیروهای انتظامی و یگان، ۲ متخلف همراه با ادوات حفاری در گردنه رشم دامغان دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: در راستای حراست و حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی، و جلوگیری از وقوع جرایم در حوزه میراث فرهنگی و به دنبال گزارش های مردمی، با اقدام به موقع نیروهای یگان حفاظت و همکاری عوامل انتظامی، حفاری غیرمجاز در این منطقه متوقف شد.

قاسمی اظهار داشت: این ۲ متخلف در محور دامغان به معلمان و در محدوده گردنه رشم در حال حفاری بودند. 

وی بیان کرد: دستگیری این ۲ نفر با اعلام گشت یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان و حضور عوامل پاسگاه سرکویر انجام شد. 

قاسمی خاطر نشان کرد: لوازمی همچون دِیلم، بیل، کلنگ، فلزیاب، دوربین شکاری و دیگر ادوات حفاری از این افراد کشف و ضبط شد. 

وی ادامه داد: باتوجه به سرعت عمل نیروهای یگان و انتظامی، این افراد در مراحل اولیه حفاری دستگیر شدند و هیچ گونه اثر کشف شده از آن‌ها رویت نشده است. 

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان تصریح کرد: پس از بررسی و انجام اقدام‌های لازم توسط نیروهای پاسگاه سرکویر، متخلفان برای اجرای مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع می‌شوند. 

مطابق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی کشور، "هر گونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شود."

شهرستان دامغان با قدمت هفت هزار ساله، دارای ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد ۴۰۰ اثر شناسایی و تاکنون ۱۲۶ اثر ثبت ملی شدند.

اخبار مرتبط