فعالان اقتصادی ، مقررات زیست محیطی را در اردکان رعایت کنند

یزد - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اینکه هرچه در منطقه‌ای فعالیت‌های معدنی‌ بیشتر باشد، تصرف در عرصه های طبیعی نیز زیادتر خواهد شد، بر رعایت قانون و مقررات زیست محیطی از سوی فعالان اقتصادی در شهرستان اردکان تأکید کرد.

محمد باقر الفت روز پنجشنبه در شورای اداری اردکان افزود: فعالان اقتصادی باید  پس از برداشت از معادن،  پوشش‌های گیاهی را که از بین رفته است  و ناهمواری‌هایی که در منطقه ایجاد شد را اصلاح و در مسیر بازسازی محیط‌زیست حرکت کنند.

وی در ادامه با اشاره به تدابیر و سیاست‌های قوه قضاییه در دوره مدیریت جدید این قوه، اضافه کرد: نقش پررنگ این نهاد در توسعه کشور و حل مشکلاتی که امروز با آن روبرو هستیم مشهود است.

این مسوول قضایی از طرح ایجاد مرکز صیانت خانواده به‌عنوان یک کار بسیار بزرگ و دارای اهمیت در اردکان یادکرد و افزود: مباحث مربوط به طلاق و انحلال خانواده‌ها از جمله آسیب‌های عمده اجتماعی است.

الفت یادآور شد: متأسفانه جامعه از این نوع آسیب ها رنج می برد و بررسی آن در اولویت دستور کار شورای اجتماعی کشور قرار دارد و کاری که در مرکز صیانت از خانواده انجام می‌شود این است زوجین را ترغیب نمایند تا بتوانند در کنار هم زندگی کنند و مباحث مربوط به اقتصاد خانواده در مرکز صیانت استان یزد نیز به‌ خوبی مورد توجه قرار گرفته است.

معاون قوه قضاییه بابیان اینکه معمولاً موضوع طلاق به‌ گونه‌ای طرح می‌شود که جلوگیری از اختلافات خانوادگی در محاسبات لحاظ نمی‌شود،گفت: آموزش‌ های قبل از انتخاب همسرگزینی، کمک در مدیریت خانواده، ایثار آنها در این کانون و تربیت فرزند ناشی از آسیب‌های بنیادین از جمله مهاجرت در کشور ما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مهاجرپذیری یزد اظهارداشت: اصولاً مهاجرت، جوامع قدیمی و مهاجرپذیر را متاثر از اختلافات فرهنگی می‌کند و ناگزیر بین فرزندان جامعه مهاجرپذیر با فرزندان شهروندان مهاجر علاقه‌ای ایجاد می‌شود و احتمالاً در آینده نزدیک رابطه زوجیت در بین آن‌ها برقرار می‌شود که مبنای بسیاری از اختلافات همین اختلافات فرهنگی است.

الفت تصریح کرد: ما در قوه قضاییه بر اساس قانونی که مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است وظیفه حمایت حقوقی و قضایی از فعالان اقتصادی را بر عهده‌داریم که افزون بر ۲ سال است که این کار به‌ صورت منسجم در مرکز و استان‌ها با تشکیل ستادهای حمایت از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال انجام است.

وی گفت: میزان همراهی همکاران ما، قضات، مدیران قضایی و سازمان‌های تابعه در حفظ تولید و پایداری اشتغال، توسعه صنایع در فعالیت‌های اقتصادی اعم از تجاری، صنعتی، کشاورزی و زیرمجموعه‌های آن قابل‌ توجه است البته اگر بخواهیم در مسیر توسعه قدم برداریم باید یک رویکرد جدیدی در قانون‌گذاری، قضاوت و اجرا ایجاد شود.

 همچنین معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، مرکز صیانت از خانواده شهرستان اردکان را به منظور پیشگیری از طلاق و افزایش سطح امنیت در خانواده ها  افتتاح کرد .

اردکان یکی از شهرستان های صنعتی و معدنی استان یزد است  که به دلیل رعایت نکردن مقررات محیط زیست  از سوی  تعدادی از واحدها  در برخی روزهای نیمه دوم سال به دلیل بالا بودن ذرات معلق هوا با آلودگی زیادی روبروست.

الفت روز پنجشنبه در حاشیه سفرش به اردکان در  گفت‌ و گو با ایرنا لزوم همکاری قوای سه‌گانه در پیشبرد اهداف عالیه نظام و انقلاب اسلامی را یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که همه مسوولان در حلّ مشکلات مردم یاری‌رسان و همراه یکدیگر باشند .

وی بیان داشت: مطابق ماده ۶۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ستادی در قوّه قضاییه تشکیل شد تا بدون دخالت در حوزه اجرا و نظارت، از وقوع جرائم انتخاباتی پیشگیری کند.

وی گفت: همراهی عوامل اجرایی انتخابات موجب کاهش آسیب‌ها و ضررهای انتخاباتی در مقایسه با دوره‌های پیش از تشکیل این ستاد شده است. 

به گزارش ایرنا در شورای اداری اردکان که با حضور الفت تشکیل شد ، فرماندار اردکان هم گزارشی از وضعیّت شهرستان  در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، صنعتی و... ارائه کرد و در ادامه تعدادی از فعّالان صنعت و معدن شهرستان به بیان مشکلات و انتظارات خود پرداختند.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =