همفکری با احزاب برای مشارکت حداکثری در انتخابات ضروری است

تهران- ایرنا- در چهارمین نشست هم اندیشی معاونت سیاسی وزارت کشور با نمایندگان جبهه‌های حزبی ضمن توجه به ضرورت همدلی بر نقش تعیین کننده و همفکری احزاب و دولت برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات تاکید شد.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، چهارمین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی معاونت سیاسی وزارت کشور با موضوع مشارکت افزایی در انتخابات، با حضور جمال عرف معاون سیاسی وزیر و رییس ستاد انتخابات کشور، حمید ملانوری مدیرکل سیاسی وزارت کشور و نمایندگان جبهه های حزبی مورد تأیید کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب و گروه‌های سیاسی برگزار شد.

رییس ستاد انتخابات کشور در این نشست با اشاره به حساسیت شرایط کنونی، اهمیت مشارکت بالا در انتخابات دوم اسفندماه ۱۳۹۸ و ضرورت همفکری در موضوع مشارکت با احزاب و جبهه های حزبی، تأکید کرد: باید حداکثر انگیزه و دغدغه احزاب، دستگاه ها و مردم، معطوف به ایجاد و تعمیق درک مشترک نسبت به شرایط کنونی و چالش ها و مسائل کشور باشد و انتخابات پیش رو که نتیجه آن بی تردید پیامی متفاوت و بین المللی خواهد داشت، فرصت ویژه ای برای رسیدن به این درک مشترک است.

وی افزود: در این شرایط، وظیفه همه ماست که به جای دمیدن در تنور اختلاف ها و بحران ها، تلاش کنیم تا جامعه به سوی آرامش حرکت کند.

معاون سیاسی وزیر کشور اظهار داشت: در شرایط فعلی در فضای سیاسی- انتخاباتی کشور، برخی احزاب و جریان ها احساس می کنند در گردونه انتخابات، جایگاه مناسب و شایسته ای ندارند و وظیفه همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط با امر انتخابات این است که با درک شرایط، زمینه های مناسب را برای افزایش رقابت انتخاباتی و تحقق مشارکت حداکثری فراهم کنند.

وی ادامه داد: معاونت سیاسی، سلسله نشست های صمیمانه هم اندیشی با احزاب و جبهه های حزبی را تدارک دیده است که پس از سه نشست هم اندیشی با نمایندگان فراکسیون های اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقلین خانه احزاب، اکنون نشست هم اندیشی با نمایندگان جبهه های حزبی برگزار شده تا به همفکری درباره راهکارهای مشارکت افزایی بپردازیم؛ چنان که دغدغه مقام معظم رهبری نیز همواره تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات بوده است.

در این نشست، که روز چهارشنبه دوم بهمن ماه ۱۳۹۸ به میزبانی معاونت سیاسی وزارت کشور و با حضور نمایندگان جبهه های حزبی مورد تأیید کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب و گروه‌های سیاسی برگزار شد، مهدی چمران (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی)، حسین کمالی (جبهه هماهنگی اصلاحات)، عبدالحسین روح‌الامینی نجف‌آبادی (جبهه ایستادگی ایران اسلامی)، قدرت‌علی حشمتیان و  علی فائزی (جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران)، اکبر مرتضوی کیاسری و سیّد ابوالقاسم رئوفیان (جبهه تحول‌گرایان ایران اسلامی)، شهاب الدین صدر (جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت)، داود محمدی (جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی) و قدیمی (به نمایندگی از جبهه ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی) به نمایندگی از جبهه های حزبی حضور داشتند.

در بخشی از نشست، مدعوین ضمن تشکر از اهتمام وزارت کشور برای برگزاری این سلسله نشست ها، خواهان تداوم آن و بهره گیری بیشتر از نظرات و همفکری احزاب در موضوعات مختلف شدند. اعضای جلسه هم چنین با اشاره به ارکان چهارگانه انتخابات (مشارکت، سلامت، رقابت و امنیت) اهتمام ویژه وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور را نسبت به برگزاری انتخابات بر اساس ارکان فوق و دو اصل قانونمداری و بیطرفی خواستار شدند.

همچنین نمایندگان جبهه های حزبی، علاوه بر تأکید راجع به نکاتی چون نقش مهم و تعیین کننده احزاب در افزایش مشارکت و ضرورت همدلی و همفکری احزاب و دولت برای تحقق مشارکت حداکثری، تلاش برای افزایش رقابت در عرصه انتخابات به ویژه با در نظر گرفتن شرایط کنونی کشور را راهبردی عملی و مؤثر برای مشارکت افزایی دانستند؛ چنان که بخش عمده ای از تحقق مشارکت، وابسته به تحقق رقابت است.

اعضای نشست در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تأکید بر وظایف احزاب در عرصه انتخابات از جمله معرفی کاندیداها، ارائه برنامه، تزریق امید به آینده و جلوگیری از سیاه نمایی وضعیت جامعه، اظهار داشتند: احزاب با ایجاد فضای رقابتی سالم و بدون تهمت و افترا علیه رقبا، از عوامل اصلی تأمین امنیت روانی جامعه محسوب می شوند.

در انتهای جلسه، علاوه بر انتخاب حجت الاسلام اکبر مرتضوی کیاسری به عنوان مسوول میز احزاب در ستاد انتخابات کشور، تأکید بر ضرورت و اولویت توجه به منافع ملی و امنیت ملی کشور، تلاش همه جانبه تمامی دستگاه های مرتبط برای رقابتی کردن انتخابات، حضور مؤثر و فعالانه احزاب در عرصه انتخابات با رویکرد مشارکت افزایی، ایجاد جو امید و آرامش در جامعه، تلاش برای قدرتمند کردن صندوق رأی و جایگاه مجلس، ایفای نقش نظارتی ویژه از سوی احزاب به ویژه در موضوعاتی مانند جلوگیری از طرح وعده های واگرایانه قومیتی یا مطالبات تقسیماتی تحریک آمیز یا ورود منابع مالی مشکوک به عرصه انتخابات به عنوان جمع بندی جلسه، مورد توافق جمعی اعضای نشست قرار گرفت.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha