جوان سازی تخمدان زنان با استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی

تهران - ایرنا - مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا به ورود سلول‌های بنیادی به حوزه ناباروری اشاره کرد و گفت: جوان سازی تخمدان زنان با استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی به زودی در این مرکز به بیماران ارائه می‌شود.

سلول‌های بنیادی خون قاعدگی همانند سلول‌های بنیادی خون بندناف و مغز استخوان، قابلیت بازسازی و احیا دارند. خون قاعدگی منبع جدید سلول‌های بنیادی شناخته شده که تاکنون، استفاده‌ای از آن نمی‌شد.
توانایی تکثیر و ترمیم بافت‌های آسیب دیده، امکان تکرار نمونه‌دهی به صورت ماهیانه، عدم نیاز به تجویز دارو برای تحریک تولید بیشتر سلول‌های بنیادی و تهیه آسان و بدون تحمل درد و رنج، از جمله ارجحیت‌های سلول بنیادی خون قاعدگی است.
مرکز درمان ناباروری ابن سینا به دلیل استفاده از این سلول‌ها اقدام به راه اندازی «بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی» کرده و وارد عرصه جدیدی از درمان‌های پیشرفته شده است. درمان ناباروری زنان، درمان یائسگی، حفظ باروری، طب بازساختی و درمان برخی بیماری‌ها از مهمترین کاربردهای این بانک است.
دکتر علی صادقی‌تبار روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه ثبت نام بیماران داوطلب این خدمات در مرکز درمان ناباروری ابن سینا انجام می‌شود، اظهار داشت: با این دستاورد بزرگ، می‌توان مشکلات بسیاری از زنان نابارور را مرتفع کرد.
وی ادامه داد: ذخیره تخمدان زنان با افزایش سن، کاهش می‌یابد و از ۳۵ سال به بالا شاهد کاهش آن خواهند بود. بعد از ۴۰ سال این ذخیره به شدت کاهش پیدا می‌کند که امیدواریم با این تکنیک، سبب افزایش ذخیره تخمدانی و توان باروری شویم.
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به اینکه با ورود سلول درمانی در حوزه درمان ناباروری عرصه و افق جدیدی بر روی بیماران باز شده است، افزود: این اقدام، محققان را به این فکر واداشته که روش های مختلفی را با استفاده از سلول درمانی برای درمان ناباروری و سایر بیماری‌ها ایجاد کنند.
صادقی گفت: در آینده شاهد رشد فراوان تکنیک‌ها و روش‌های درمانی جدید خواهیم بود که با استفاده از سلول‌های درمانی است و با بهره‌گیری از این سلول‌ها، دستاوردها و روش های جدیدی را شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه اخبار زیادی در مورد موفقیت‌های سلول درمانی شنیده خواهد شد، گفت: تا به امروز درمان‌های ناباروری یا دارویی یا جراحی بوده و در آینده نزدیک روش سومی برای درمان ناباروری ایجاد خواهد شد.
صادقی تبار ادامه داد: موفقیت در درمان‌های فعلی ناباروری از هر سه مورد، یک مورد است که بخش زیادی از آن به فییولوژی موجود در خلقت انسان بستگی دارد اما با استفاده از سلول‌های بنیادی این درصد افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با استفاده از روش سلول درمانی، انتظار در آن دسته از افرادی که چندین بار درمان باز هم موفق به بارداری نشده‌اند، ایجاد شده است و آنان امیدوار شدند که  میزان باروری شان افزایش یافته و صاحب فرزند سالم شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha