۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۷
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 83645643
۰ نفر
اکثریت افغان ها خواهان پایان جنگ از راه سیاسی هستند

کابل- ایرنا- یک تحقیق تازه در افغانستان نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مردم افغان‌ها خواهان پایان جنگ از مسیر سیاسی‌اند و تنها ۲۰ درصد به حل معضل این کشور از راه نظامی باور دارند.

«انستیتومطالعات جنگ و صلح» افغانستان امروز یافته های تازه خود را در باره جنگ و صلح منتشر کرد که ۱۰ پرسش را برای پنج هزار نفر مطرح کرده است.

۶۰ درصد سوال شوندگان این تحقیق ساکن روستاها و ۴۰ درصد آنها نیز شهرنشین‌های افغانستان بودند که آنها درباره سرنوشت جنگجویان خارجی در افغانستان گفته اند: ۵۷ درصد خواهان خروج آنها پس از صلح شده و ۴۳ درصد نیز گفته‌اند که باید آنها همچنان در این کشور حضور داشته باشند.

یکی از سوالات مطرح شده درباره حضور و خروج نظامیان خارجی پس از تأمین صلح در افغانستان بوده است که ۴۱ درصد خواهان خروج آنها و ۳۳ درصد خواهان حضور آنها شده اند و ۲۱ درصد دیگر نیز تلویحی به حضور آنها رضایت نشان داده‌اند.

۵۲ درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که خروج نظامیان خارجی پیش از تأمین صلح باعث بروز جنگ داخلی در این کشور خواهد شد و ۴۸ درصد نیز گفته اند که دولت می تواند از مردم دفاع کند.

همچنین ۶۱ درصد گفت وگو شوندگان معتقد هستند که گفت وگوهای صلح باید در داخل افغانستان انجام شود در حال که ۲۲ درصد طرفدار ادامه گفت وگوهای صلح در خارج از این کشور هستند.

در این تحقیق سوالی در باره زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان مطرح شده که آیا وی فرد درستی برای این ماموریت است یاخیر: ۴۱ درصد وی را مناسب دانسته و ۳۹ درصد رد کرده  در حال که ۲۰ درصد دیگر هیچ نظری نداشته اند.

در این نظر سنجی ۶۸ درصد مردم افغانستان طرفدار نظام جمهوری بوده و ۱۲ درصد از امارت اسلامی حمایت کرده و همچنین ۱۱ درصد ترکیبی از هردو را پیشنهاد کرده اند.

۸۳ درصد پاسخ دهندگان حضور زنان را در گفت وگوهای صلح مهم دانسته و ۱۷ درصد با حضور زنان در این روند مخالفت کرده اند.

این نظر سنجی دریافته است که ۶۵ درصد مردم از رهبری دولت در روند گفت وگوهای صلح حمایت کرده اند.

این تحقیق در حال منتشر شده است که یازدهمین دور گفت وگوهای آمریکا و طالبان در قطر ادامه دارد و موضوع آتش بس و کاهش خشونت در حال حاضر اختلافاتی در داخل دولت افغانستان بوجود آورده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha