۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۱
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83645469
۰ نفر

برچسب‌ها

سرعت افت آب های زیرزمینی قزوین کاهش پیدا کرد

قزوین -ایرنا- افت سطح آب های موجود سفره های زیرزمینی استان قزوین امسال نسبت مدت مشابه سال قبل ۴۰ سانتیمتر کاهش پیدا کرده است.

یدالله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین روز پنجشنبه در سومین نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگازی با کم آبی قزوین افزود: در سال های اخیر میزان افت آب های زیرزمینی این استان سالانه یک متر و ۶۸ سانتیمتر بود که این رقم امسال با بارش های قابل توجه و انسداد چاه های غیر مجاز به ۴۰ سانتیمتر کاهش یافته و امیدواریم به زودی به صفر برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین همچنین گفت: در سطح استان قزوین یکهزار و ۷۰۰ حلقه چاه فرم پنج وجود دارد که غیرمجاز محسوب می شوند که مهر و موم و بسته شده اند و امسال نیز برای پر کردن آنها حکم قضایی گرفتیم که از این اقدام سالانه شاهد ۷۵ میلیون متر مکعب صرفه جویی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: یک هزار و ۱۸۸ حلقه چاه فرم یک یا مجاز در استان قزوین وجود دارد که نیمی از آنها دارای کنتور هوشمند شده و ۴۲۲ حلقه نیز با هدف الزام به نصب کنتور فعلا مهر و موم شده اند که با این اقدامات سالانه شاهد ۱۳۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب خواهیم بود.

ملکی همچنین خواستار برنامه ریزی برای استفاده از پساب ها شد و گفت: سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب پساب در استان قزوین رها می شود که باید از این ظرفیت به خوبی برای تامین آب صنایع و ... استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه باید همه چاه های مجاز به کنتور هوشمند مجهز شوند تا مصرف آنها رصد و مدیریت شود،اظهار داشت: در پی ایجاد اتاق کنترل و مدیریت مصرف آب چاه های استان هستیم.

ملکی در ادامه با اشاره به اینکه ۹۱ درصد مصرف آب استان قزوین به کشاورزی اختصاص دارد،اظهار داشت:  در این حوزه بر اساس برنامه های ابلاغی ملی باید شاهد صرفه جویی ۳۹.۵ درصدی باشیم.

وی اظهار داشت: سال گذشته شاهد کاهش مصرف ۱۱۰ میلیون متر مکعبی آب بخش کشاورزی در استان قزوین بودیم که این رقم مطابق با برنامه باید به ۵۱۹ میلیون متر مکعب برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: همچنین مصرف آب شرب، صنعت و فضای سبز در این استان نیز ۲۱۹ میلیون متر مکعب است که این رقم باید به ۱۵۳ میلیون متر مکعب کاهش یابد.

وی در ادامه دشت قزوین را در کشور نمونه دانست و گفت: پیشنهاد می شود با اختصاص اعتبار ویژه از منابع ملی بتوان زیرساخت های حوزه آب این دشت را برای احیا و راندمان بهسازی کرد.

ملکی در ادامه از سدها نهب و بالاخانه به عنوان دو طرح مهم آبی یاد کرد و از آبگیری سد نهب در سال آینده خبر داد و گفت: سد بالاخانلو نیز با حدود ۴۰ درصد پیشرفت در حال اجراست.
این مسوول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با توجه به وضعیت آبخوان ها، وزارت نیرو میزان آب قابل برداشت را در بخش های مختلف به استان ها تعیین و ابلاغ کرده است.
وی اظهار داشت: به دلیل برداشت های بیش از حد، خیلی از آبخوان ها وضعیت نامناسبی دارند و افت سفره های زیرزمینی مشهود است و باید با مشارکت دستگاه ها این روند را متوقف کرد و طی یک برنامه بیست ساله آبخوان ها را احیا کرد.
ملکی با بیان اینکه هدف اصلی کمیته ملی سازگاری با کم آبی صرفه جویی در آب است، اظهار داشت: مدیریت منابع آب به شکل صحیح مورد تاکید این کارگروه و کمیته است که در سطح استان ها نیز باید اجرایی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =