۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۶
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83645359
۱ نفر

برچسب‌ها

مهدی حاجتی آزاد شد

شیراز- ایرنا- سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز اعلام کرد:‌ مهدی حاجتی عضو این شورا صبح امروز پنجشنبه سوم بهمن ۹۸ و پس از پذیرش درخواست اعاده دادرسی توسط مرجع قضایی، از زندان آزاد شد.

سعید نظری پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: درخواست اعاده دادرسی مهدی حاجتی مورد پذیرش دیوان عالی کشور قرار گرفته و قرار است ضمن توقف اجرای حکم حبس، رسیدگی به پرونده وی در دادگاه هم عرض صورت گیرد.

زهره رستگاری همسر مهدی حاجتی نیز در توییتی نوشت: «علیرغم نافرجام ماندن درخواست مرخصی پایان دوره حبس مهدی حاجتی ، با قبول اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور ،اجرای حکم ایشان تا رسیدگی مجدد متوقف شد.»

 دادگستری استان فارس نیز ضمن تأیید آزادی حاجتی اعلام کرد: این اقدام پیرو درخواست اعاده دادرسی از سوی محکوم علیه و تجویز اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور انجام شده است.

 در این گزارش آمده است: که تجویز اعاده دادرسی در راستای اعمال مواد۴۷۵ و ۴۷۶ قانون آئین دادرسی کیفری انجام شده است که مطابق این دستور رسیدگی مجدد به اتهامات وی در دادگاه هم عرض صادر کننده رای قطعی ( محاکم تجدید نظر استان ) انجام خواهد شد.

بنا بر اعلام دادگستری فارس، با عنایت به تجویز اعاده دادرسی، اجرای حکم مطابق ماده ۴۷۸ قانون آیئن دادرسی کیفری متوقف و محکوم علیه در حال حاضر با اخذ تأمین کیفری و تودیع وثیقه تا تعیین تکلیف و صدور حکم مجدد آزاد شده است.

همچنین دادگستری استان فارس تأکید کرد رسیدگی به پرونده این عضو سابق شورای شهر وفق مقررات و به صورت عادلانه و به مانند سایر پرونده های مطروحه در دستگاه قضایی بدون توجه به حاشیه های موجود انجام  و رأی مقتضی صادر خواهد شد.

مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز عصر یکشنبه ۱۲ خردادماه گذشته برای اجرای حکم یکسال زندان، بازداشت و به زندان منتقل شده بود.
نواب قائدی که در آن مقطع زمانی سخنگویی شورای شهر شیراز را برعهده داشت در این باره گفته بود:‌  دادگاه تجدید نظر درخصوص پرونده حاجتی، یک سال حبس برای وی صادر کرده است.
 یک منبع آگاه پیش تر گفته بود: حکم حبس حاجتی در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان فارس قطعیت یافته بود؛‌ اتهام حاجتی فعالیت تبلیغی علیه نظام است و وی علاوه بر یک سال حبس، به ۲ سال تبعید نیز محکوم شده است.

این دومین بار است که در جریان رسیدگی به پرونده حاجتی، وی بازداشت و از زندان آزاد می‌شود.
حاجتی نخستین بار پنجم مهرماه ۹۷  بازداشت شد و  ۱۵ مهر ۹۷ با صدور قرار وثیقه ۲ میلیارد ریالی آزاد شد.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز ۱۴ بهمن ۹۷ پس از گذشت افزون بر چهار ماه غیبت در جلسات شورا، در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه این شورا حاضر شد.
در آن زمان، قرار نظارت قضایی مبنی بر منع حضور این عضو شورای شهر شیراز از سوی دادگاه لغو شده بود.
یک منبع مطلع در آن مقطع زمانی گفته بود: روند رسیدگی به پرونده حاجتی ادامه دارد و حضور در جلسات شورای شهر شیراز دال بر برائت وی از اتهام نیست.
این گونه بود که وی باری دیگر ۱۲ خردادماه ۹۸ راهی زندان شد.

مهدی حاجتی متولد ۱۳۵۸ از فعالان سیاسی اصلاح طلب است و قبل از حبس و در دوره کنونی شورای اسلامی شهر شیراز مسوولیت‌هایی همچون  نایب رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و رئیس کمیسیون حقوق شهروندی پنجم دوره شورای شهر شیراز را برعهده داشت.

بیستم شهریورماه گذشته بود که محمدتقی تذروی عضو علی البدل شورای اسلامی شهر شیراز در جلسه علنی این شورا سوگند خورد و به عنوان جانشین مهدی حاجتی عضو غائب شورا، فعالیت خود را آغاز کرد.
عبدالرزاق موسوی رئیس شورای شهر شیراز در این جلسه گفت: مهدی حاجتی در ماه های گذشته با مشکلاتی روبه رو شده و ۲ ماه از زمان غیبت وی در جلسات شورای شهر نیز گذشته و براساس قانون، باید عضو علی البدل تا ۶ ماه به عنوان جانشین حاجتی معرفی شود تا تعیین تکلیف عضو در حبس مانده صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha