پاکستان یک فروند موشک بالستیک آزمایش کرد

اسلام آباد - ایرنا - پس از چهار روز از اقدام هند در آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، ارتش پاکستان نیز امروز (پنجشنبه) از آزمایش موفق آمیز پرتاب موشک بالستیک «غزنوی» خبر داد.

آزمایش این موشک درحالی صورت می گیرد که تنش ها میان اسلام آباد و دهلی نو در شبه قاره بر سر کشمیر همچنان ادامه دارد.

پاکستان و هند که رقیب سنتی یکدیگر در منطقه جنوب آسیا محسوب می شوند هر از چند گاهی موشک های مختلف با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای آزمایش می کنند.

همزمان با یکصد و هفتاد و دومین روز از لغو امتیاز ویژه کشمیر از سوی دولت هند که موجب صف آرایی مجدد میان رقبای هسته ای شبه قاره طی ماه های اخیر شده، بسیاری از کشورهای جهان ضمن هشدار جدی نسبت به بالا رفتن امکان رویارویی میان رقبای هسته ای در جنوب آسیا، بر ضرورت از سرگیری مذاکرات میان اسلام آباد و دهلی نو تاکید دارند.

ارتش پاکستان امروز اعلام کرد: موشک بالستیک غزنوی دارای آخرین فناوری پیشرفته است و این موشک زمین به زمین ضمن قابلیت حمل کلاهک هسته ای، می تواند اهداف خود را در مسافت ۲۹۰ کیلومتری نابود کند.

سخنگوی ارتش پاکستان تقویت سامانه بازدارندگی و دفاعی این کشور را از اهداف تولید و آزمایش موشک زمین به زمین غزنوی عنوان کرد.

هند روز یکشنبه گذشته از آزمایش موشک بالستیک «کی۴» با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای از یک سکوی زیر آب در نزدیکی جزیره عبدل‌الکلام خبر داد.

موشک بالستیک به موشک‌هایی گفته می شود که با موتور روشن تا ارتفاع بسیار بالا اوج می ‌گیرند و مابقی مسیر را با استفاده از نیروی جاذبه زمین به سمت هدف می ‌روند که مانند یک سقوط آزاد البته با هدایت صحیح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =