۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۷
کد خبرنگار: 2748
کد خبر: 83645254
۰ نفر

برچسب‌ها

تعطیلات اجباری و آغوش باز طبیعت برفی لرستان برای مردم

خرم آباد - ایرنا - با توجه به تعطیل شدن ادارات دولتی و مراکز آموزشی لرستان به دلیل بارش سنگین برف ؛ طبیعت لرستان با چهره ای زیبا و پوشیده از برف برای مردم استان آغوش گشوده و بسیاری از شهروندان در این روز تعطیل به دامان طبیعت سپیدپوش رفته اند.

به گزارش ایرنا؛ هرچند پاییز امسال برخی شهرهای لرستان همچون بروجرد؛ نورآباد و الیگودرز ریزش برف را تجربه کرده بودند اما توده هوای سرد اخیر که به طور جدی از۲۴ ساعت گذشته در استان فعال شده موجی از هوای سرد و برفی را در سرتاسر لرستان ایجاد کرد.

از روز گذشته تاکنون تقریبا تمام مناطق لرستان بارش برف و باران را تجربه کردند اما این بارش ها در خرم آباد؛ دورود؛ ازنا؛ الیگودرز؛ نورآباد؛ بروجرد و اشترینان بیشتر بود و بارندگی های زمستانی سایر نواحی استان را در بر گرفت تا جاییکه به دلیل انسداد بسیاری از راههای روستایی و کندی تردد در برخی جاده های اصلی و محورهای کوهستانی؛ یخبندان در معابر شهری؛ ستاد بحران لرستان تصمیم به تعطیلی ادارات دولتی و مراکز آموزشی گرفت.

اما امروز برای مردم لرستان یک روز تعطیل عادی نبوده و بسیاری از آنها همراه خانواده از نخستین ساعات صبح امروز به مناطق خارج از شهر رفته و مشغول تفریح در هوای برفی و بسیار سرد هستند.

بسیاری از شهروندان نیز ترجیح داده اند در پارک های درون شهری به همراه کودکان خردسال خود پنجشنه  آخر هفته را سپری کنند و آنچه بیشتر به چشم می آید تندیس های برفی دست سازی است که فراتر از ساخت آدم برفی بوده و به نوعی برف سنگین به فرصتی برای خودنمایی افراد خانواده برای تواناییشان در ایجاد اشکال مختلف برفی تبدیل شده است.

در خرم آباد نیز بازار لبو فروشی  در این هوای سرد زمستانی داغ شده و البته شهروندان بسیاری با مراجعه به دامان هشتاد پهلو؛ ارتفاعات نزدیک آبشار نوژیان و محور خروجی به سمت الشتر رفته اند و از هوای سرد و دلنشین برفی در این روز لذت می برند‍.

بر اساس اعلام پلیس راه هم اکنون تردد در تمامی محورهای اصلی استان باز است و تردد با رعایت احتیاط در آن جریان دارد اما بنا بر گزارش های رسیده از شهرستان ها راههای روستایی بسیاری از جمله ۳۰۰ روستای دلفان؛ ۵۰ روستای دورود و ۲۷۰ روستای الیگودرز به دلیل بارش سنگین برف مسدود است.

آزادراه خرم - زال که تا صبح امروز مسدود بود بازگشایی شده و حدود ۴۰۰ مسافر مانده در برف و بوران توسط نیروهای هلال احمر امدادرسانی شده اند.

اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان نیز اعلام کرده است با توجه به شرایط جوی و بارش برف و برودت هوا در اغلب نقاط استان، امکان نزدیک شدن گونه های جانوری وحشی به مناطق مسکونی در اطراف روستاها و حتی بافت های شهری وجود دارد.

این اداره کل از شهروندان و علاقه مندان به محیط زیست خواسته است  در صورت مشاهده این موضوع، ضمن اطلاع به ماموران محیط زیست با شماره تماس ۱۵۴۰ یا مراجعه به نزدیک‌ترین اداره یا پاسگاه محیط زیست، نهایت همکاری را برای جلوگیری از آسیب به این گونه های جانوری ارزشمند به عمل آورند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =