آمریکا، فرمانده جدید سپاه قدس ایران را تهدید کرد

تهران-ایرنا- برایان هوک رییس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه فرمانده جدید سپاه قدس ایران را تهدید کرد و گفت: اگر قاآنی بخواهد رویکر (سپهبد) قاسم سلیمانی ادامه دهد، به سرنوشت وی دچار خواهد شد.

هوک در گفت وگوی اختصاصی با روزنامه عربستانی "الشرق الاوسط" افزود: دونالد ترامپ رییس جمهوری اعلام کرده است که هرگونه حمله به آمریکا یا منافع آن با پاسخی کاملا قاطع روبرو خواهد شد.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس به همراه چهار تن از همرزمانش و ابومهدی المهندس معاون فرمانده الحشد الشعبی با شماری از یارانش در بامداد جمعه ۱۳ دی ماه ۹۸ در اثر حمله موشکی بالگردهای آمریکایی به دستور شخص ترامپ در جاده فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به دنبال این اقدام تروریستی آمریکا ۱۸ دی ‌ماه با شلیک چند فروند موشک بالستیک به سمت پایگاه عین‌الاسد آمریکا واقع در استان الانبار عراق آن را در هم کوبید.

مقام‌های آمریکایی پس از یک دوره انکار، سرانجام اعتراف کردند که شماری از نظامیان آمریکا در این حمله دچار آسیب مغزی شدند.

پنتاگون اعلام کرده است که ۱۱ نظامی آمریکایی برای درمان آسیب مغزی به کویت و آلمان منتقل شده‌اند.

هوک درپاسخ به خبرنگار که گفت اگر ایران به منافع آمریکا آسیب بزند با پاسخی قاطع روبرو خواهد شد و در این مسأله متحدان مطرح نیستند، اظهارات خود را تغییر داد و مدعی شد: نه،حمایت از متحدان را در گذشته مطرح کردیم و از نزدیک با آنان همکاری می‌کنیم، به همین خاطر پاسخ ما تنها محدود به این نخواهد شد که شهروندان و منافع آمریکا از سوی ایران آسیب ببیند.

وی تغییر حکومت در ایران را به صورت تلویحی رد کرد و مدعی شد: فشار حداکثری آمریکا علیه تهران، رفتارهای دولت ایران را تغییر داده و مانع از آن شده است که گروه‌های نیابتی‌اش نتوانند دست به اقداماتی (علیه آمریکا) بزنند، چرا که ما حضور نظامیان خود را در منطقه افزایش داده‌ایم، گذشته از آن که رصد اطلاعاتی نیز شدت یافته و امروز یک نیروی دریایی بین‌المللی در آب‌های تنگه هرمز به گشتی زنی مشغول است.

این دیپلمات آمریکایی بار دیگر با حمایت از فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در برجام مدعی شد: ایران توافق هسته‌ای را چندین بار نقض کرده است، به طوری که دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.

 رییس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار سخنان تکراری‌اش در خصوص برجام گفت:بر این باوریم که انعقاد یک قراداد جدید (توافق ترامپ)‌ با ایران مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای خواهد شد به طوریکه توافق جدید از توافق کنونی بهتر خواهد بود.

هوک همچنین از پاسخ به این سؤال که پس از اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سلیمانی، پاسخ اولیه اروپایی ها به این اقدام برای کاخ سفید ناامید کننده بود و واشنگتن آنها را تهدید کرد که اگر از توافق هسته‌ای خارج نشوند، تعرفه‌های گمرکی بر واردات خودروهای اروپا وضع خواهد کرد، سرباز زد و تنها گفت: من در مورد مذاکرات دوجانبه با اروپایی‌ها اظهارنظر نمی کنم. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha