همایش نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای در قم آغاز شد

قم-ایرنا- همایش بین‌المللی «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» روز پنجشنبه با حضور  جمعی از مسئولان حوزه و دانشگاه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم آغاز  شد.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این همایش بیان کرد: سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت نگاه به آینده و مطالعات آینده‌پژوهی که بستری برای مساله انتظار و ظهور است، دارد.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجف لک زایی خاطرنشان کرد: همچنین بیانیه گام دوم انقلاب هم ناظر به آینده و تمدن سازی اسلامی برای تشکیل حکومت جهانی حضرت ولی‌عصر(عج) می‌باشد.

وی با اشاره به اهمیت تمدن اسلامی در آموزه‌های دینی، افزود: از نگاه رهبر معظم انقلاب تمدن کامل اسلامی با ظهور محقق می‌شود.

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اهمیت رویکرد مهدوی و زمینه‌سازی برای ظهور را بالا دانست و تصریح کرد: در فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب روی رویکرد مهدویت و انتظار بسیار تاکید شده و زمانی می‌توان در این راستا موفق بود که با پژوهش پیش برویم و از شتاب‌زدگی خودداری شود.

وی خاطرنشان کرد: مساله مهدویت نباید توسط افراد غیرمتخصص تفسیر شود، چراکه ممکن است با انحرافات فراوانی همراه شود.

توجه به مساله مهدویت بعد از انقلاب متحول شده است

 رییس پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در این همایش بیان کرد: بر اساس مستندات آماری اندیشه مهدویت در دوره بعد از انقلاب اسلامی چنان رشدی پیداکرده که قابل‌مقایسه با دوران قبل از آن نیست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین الهی نژاد گفت: تعداد کتاب‌های تالیف شده مهدویت در طول ۱۴ قرن،بالغ‌بر هزار و ۷۰۰ جلد بوده، درحالی‌که در ۴۰ سال گذشته بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ کتاب در این زمینه تالیف شده است.

وی ابراز کرد: علاوه بر این بیش از یک هزار پایان‌نامه و صدها مقاله در رابطه با مهدویت به نگارش درآمده است.

الهی نژاد خاطرنشان کرد: مساله مهدودیت در دوران بعد از انقلاب اسلامی از حوزه اعتقادی صرف به حوزه‌های پژوهشی و تخصصی سوق پیداکرده است.

وی ابراز کرد: در سال‌های گذشته مساله مهدویت با موازین عقلی و روایی بیشتر از گذشته موردبررسی قرارگرفته و از فضای شعارزدگی و احساسی به‌تدریج خارج‌شده است.

الهی نژاد اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در حوزه مهدویت دارای انسجام و انتظام فکری خاصی هستند و نگرش ایشان کاملا کاربردی و قابل عملیاتی شدن می‌باشد.

وی عنوان کرد: ۳۰۰ مقاله علمی از پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی به دبیرخانه همایش ارسال و در قالب ۴ مجلد تالیف شده است.

همایش بین‌المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای روز پنجشنبه در قم آغاز شد و عصر امروز با برگزاری کمیسیون‌های تخصصی و رونمایی از آثار دبیرخانه همایش و پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی به کار خود پایان می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها