رشد ۷۷درصدی صادرات کالا از سیستان و بلوچستان به افغانستان

زاهدان- ایرنا- سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادرات کالا از این استان به افغانستان در ۹ماهه سالجاری به۳۵۳ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۶۶۴دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزش، رشد ۷۷درصدی داشته است.

محمودرضا رحمتیان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود ۴۷ درصد از مجموع صادرات سیستان و بلوچستان به افغانستان بوده است.

وی بیان کرد: میزان صادرات از طریق گمرکات سیستان و بلوچستان به افغانستان در این مدت ۸۰ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۳۸۵ دلار و از طریق بازارچه‌های مرزی ۲۷۳ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۲۷۹ دلار است. 

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: مجموع صادرات صورت گرفته از گمرگات و بازارچه‌های این استان طی ۹ ماه امسال ۹۹۷ هزار و ۳۷۱ تن به ارزش بیش‌از ۷۵۷ میلیون دلار بوده است.

وی بیان کرد:مصالح ساختمانی (سیمان)، سیب درختی، کاشی و سرامیک از جمله اقلامی هستند که در این مدت به کشور افغانستان صادرشده است.

رحمتیان ادامه داد: بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان عملکرد صادراتی قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند و از دلایل عمده افزایش صادرات می‌توان به دسترسی آسان به بازار کشورهای همسایه،سهولت فرآیند انجام صادرات و نیز بروکراسی اداری کمتر در بازارچه‌ها اشاره کرد.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی فعال شامل بازارچه‌های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، بازارچه مرزی میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است. 
علاوه بر این بازارچه‌های مرزی جدید بش‌دلبر، تخت عدالت و شاهگل به ترتیب در شهرستان های نیمروز، هیرمند و زهک، بازارچه بدوکی میرجاوه در شهرستان میرجاوه و بازارچه میل ۴۶ در شهرستان سراوان نیز در این استان به تصویب هیات دولت رسیده و در مرحله آماده سازی قرار دارند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =