نخستین نشست کارگروه فرهنگی ـ بین‌الملل زنان دستگاه‌های اجرایی برگزار شد

تهران-ایرنا-نخستین نشست کارگروه فرهنگی ـ بین‌الملل زنان، با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به میزبانی اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین نشست کارگروه فرهنگی ـ بین‌الملل زنان با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید محمدحسین هاشمی، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی و محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و جمعی از بانوان مشاور در دستگاه‌های اجرایی، امور بین‌الملل زنان سایر نهادها و دانشگاه‌ها و بانوان فعال و تأثیرگذار در عرصه بین‌الملل در محل حوزه ریاست برگزار شد.

ابراهیمی‌ترکمان در سخنانی، با اشاره به رویکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مرکز دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران، گفت: این سازمان با در اختیار داشتن ۸۵ نمایندگی فرهنگی در ۶۳ کشور از جهان در قالب فعالیت‏های متنوع مخاطبان خود را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران آشنا می‌کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به فعالیت نمایندگی‌های فرهنگی ایران اشاره و تصریح کرد: رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور با هدف تعمیق، توسعه و ارتقای سطح روابط فرهنگی میان کشورها فعالیت می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جایگاه ارزشمند بانوان در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از تحولات مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در زنان ایران به وجود آمد، تحول روحی و فکری آنان بود. از این رو پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد حضور زنان در عرصه‌های مختلف هستیم.

وی تأکید کرد: بدین ترتیب زنان ایرانی با الهام از فرهنگ انقلاب اسلامی به روشنی نشان دادند که در تمام عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... حضور جدی خواهند داشت و اعتقادات دینی و ارزش‌های اسلامی نه تنها مانع از شرکت آنها در فعالیت‌های مختلف فردی و اجتماعی نیست، بلکه این فعالیت‌ها را در جهت صحیح هدایت می‌کند.

ابراهیمی‌ترکمان افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در توسعه روابط فرهنگی با سایر کشورها، بیش از پیش به بانوان و نقش آنان توجه می‌کند، از این رو در نظر دارد از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی دستگاه‌های مختلف برای این مهم استفاده کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: نقش و جایگاه بانوان در توسعه جامعه یک نقش اساسی و تأثیرگذار است که نباید از آن غفلت شود.

وی در پایان سخنانش، ابراز امیدواری کرد با بهره‌مندی از زمینه‌های فراوان موجود به ویژه توانمندی بانوان در تقویت فعالیت‌های فرهنگی ماندگار و اصیل، گام‌های مؤثرتری در تقویت روابط فرهنگی بین کشورها برداشته شود.

سید محمد حسین هاشمی هم در سخنان خود، با تأکید بر ضرورت هم‌افزایی و یکپارچه‌گی مؤسسات و نهادها در حوزه زنان در راستای حضور جدی بانوان در حوزه بین‌الملل گفت: امیدواریم با برگزاری این سلسله نشست‌ها در مسائل ارتباطات، پژوهش و فرهنگی، کمیته‌های تخصصی تشکیل شود.

معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی این سازمان همچنین، افزود: با توجه به الزامات قانونی و اسناد فرادستی موجود و نیز تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم فعالیت‌های بین‌المللی در حوزه زنان و خانواده و معرفی الگوی زن مسلمان به جامعه بین‌الملل، همچنین اساسنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مبنی بر وظیفه تجمیع فعالیت‌های بین‌المللی ـ فرهنگی و مصوبه هیأت دولت در این خصوص، ضروری است با رعایت  اصل انسجام و یکپارچگی در کنش‌ها میان همه نهادهای فعال در حوزه زنان و خانواده در عرصه بین‌الملل هم‌افزایی انجام پذیرفته و اصل فرآیندی، تکوین گرایی و توسعه بخشی در تعیین اهداف، سیاست‌ها و مأموریت‌ها بر اساس جامعه مخاطب مراعات شود.

وی ادامه داد: بر این اساس احیاء کارگروه تعاملات فرهنگی بین‌الملل زنان جهت بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های نظام ضرورت می‌یابد.

تأکید بر معرفی الگوی زن مسلمان ایرانی موفق به جامعه بین‌الملل

سعیده باقری‌فرد، رییس اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به معرفی این سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی رسمی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در ادامه سخنان خود، به مأموریت اصلی اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان» در مجموعه سازمان اشاره کرد و گفت: اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور بهره‌گیری مطلوب از ظرفیت دیپلماسی فرهنگی در حوزه زنان و خانواده و ایجاد زمینه‌های مناسب جهت برقراری تعاملات فرهنگی سازنده با زنان سایر کشورها، زیر مجموعه اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور فعالیت می‌کند.

باقری‌فرد افزود: با توجه به الزامات قانونی و نیز، فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم فعالیت‌های بین‌المللی در حوزه زنان و خانواده، عهده‌دار مأموریت غنا بخشی به عملکرد صف و ستاد در این حوزه با هم‌افزایی نهادهای مرتبط داخل کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی جامعه هدف است تا بتواند به تحقق اهداف عالیه نظام در عرصه بین‌الملل جامه عمل بپوشاند.

رییس اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان ادامه داد: تأثیرگذاری در جامعه جهانی و معرفی الگوی زن مسلمان ایرانی موفق به جامعه بین‌الملل، نیازمند بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های نظام جمهوری اسلامی و گسترش تعاملات با دستگاه‌ها و نهادهای متولی فعالیت‌های بین‌المللی زنان و خانواده در داخل کشور و ایجاد همگرایی و اقدامات کارشناسانه وسیع است.

وی یادآور شد: نخستین نشست تعاملات فرهنگی بین‌المللی زنان به میزبانی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد و امید است با احصاء دقیق ظرفیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در حوزه زنان، مقدمات هم‌افزایی مطلوب تحقق یابد.

در ادامه این نشست، مشاورین زن دستگاه‌های اجرایی، امور بین‌الملل زنان سایر نهادها و دانشگاه‌ها و بانوان فعال و تأثیرگذار در عرصه بین‌الملل به ارایه نقطه نظرات خود پرداختند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =