برهم صالح: آیت‌الله سیستانی عامل عبور عراق به ساحل امن است

بغداد- ایرنا- رییس جمهوری عراق شامگاه چهارشنبه در سخنرانی نشست اقتصاد جهانی در داووس سوئیس گفت که آیت‌الله سیستانی به عنوان مرجع عالی دینی عامل عبور و حرکت این کشور به سمت ساحل امن است.

«برهم صالح» با تببین اهمیت و نقش کشورش در خاورمیانه بیان کرد؛  احترام به حاکمیت ملی عراق موضوعی قطعی و حیاتی در ایجاد آرامش و صلح در این منطقه مهم و راهبردی است.
وی افزود که انتخابات زودهنگام فرصتی مناسب برای پایان بحران سیاسی در عراق است.
صالح تأکید کرد: در این شرایط نیازمند بازگرداندن اعتماد مردم به دولت هستیم.
رییس جمهوری عراق گفت که فراخوان هایی که برای خروج آمریکا از خاک کشور صادر می شود واکنش هایی به عدم احترام به حاکمیت عراق است.
صالح ادامه داد: اگر بین همسایگان و متحدان ما رویارویی اتفاق بیفتد دستیابی به انتظاراتی که در عراق ترسیم کرده ایم سخت و دشوار خواهد شد.
وی گفت که نیروهای آمریکایی متهم به نقض حاکمیت ملی عراق هستند و درخواست اخراج آنها از خاک عراق به معنای نادیده گرفتن خدمات آنان نیست.
رییس‌ جمهوری عراق یادآور شد؛  خشونت از طرف قانون شکنان در عراق تاکنون موجب کشته شدن بیش از ۶۰۰ معترض و نیروی امنیتی کشور شده است.
صالح افزود: مصوبه اخیر مجلس عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی طرحی کینه توزانه نیست؛  بلکه خواست اکثر عراقی هایی را نشان می دهد که معتقدند آنها - نظامیان آمریکایی- حاکمیت کشورشان را نادیده گرفته اند.

وی در مورد اوضاع منطقه گفت که تنش های موجود بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس و آمریکا در ماه های گذشته نشان داد که انتظارهای ما تحت تاثیر تنش های خارجی خارج از کنترل عراق است.
صالح  با تاکید بر اینکه عراقی ها با دخالت در امور داخلی کشورشان مخالف هستند افزود که کشورش خواهان روابط با همه کشورها به دور از درگیری و تنش است.
رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد که اگر درگیری بین همسایگان و همپیمانان ما ادامه یابد و حاکمیت ملی عراق محترم شمرده نشوند و از خاک ما برای درگیری استفاده شود ما امیدی به تحقق مطالبات مردم برای ایجاد تغییر و اصلاح نداریم.
وی با اشاره به نقش ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در جنگ با داعش تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در این جنگ نقش محوری ایفا کرد.
صالح گفت که ایران و عراق به عنوان دو همسایه دارای روابط و پیوندهای تاریخی، فرهنگی و اقتصادی و اشتراکات فراوان هستند.
رئیس‌جمهور عراق ادامه داد که مصلحت کشور ما این است که روابط خود با کشورهای دوست و همسایه را از دست ندهیم.
وی افزود که ما برای حل اختلافات بین کشورهای منطقه نیازمند همکاری منطقه ای در حوزه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و بازرگانی هستیم.
صالح با اعلام اینکه عراقی ها می دانند که آینده کشورشان در دستان خودشان است گفت که قدردان همسایگان و شرکای شرق و غرب خود هستیم و بر این باوریم که پایبندی آنها به آرامش منجر به امنیت عراق خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =