مناسبت‌سازی فضای شهری و محیط‌های اداری برای افراد توانخواه ضروری است

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه، مناسب‌سازی فضاهای شهری و محیط‌های اداری، درمانی و تاریخی را برای ارایه خدمات به افراد توانخواه ضروری و مهم دانست.

مهرداد سالاری روز چهارشنبه در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان در استانداری کرمانشاه افزود: متاسفانه فضاهای محیطی شهری متناسب با نیاز این اقشار طراحی نشده و اکثر سالمندان و معلولین برای دریافت خدمات و حضور در محیط‌های شهری و اداری با مشکل مواجه می شوند.

معاون استاندار کرمانشاه ضرورت تسهیل و بهبود شرایط محیط درونی و بیرونی فضاهای مختلف را برای استفاده معلولین و سالمندان یادآور شد و خاطرنشان ساخت: استانداردهای لازم در طراحی و ساخت فضاهای شهری و ساختمان های اداری و درمانی باید رعایت و امکان استفاده راحت و آسان معلولین از خدمات فراهم شود.

سالاری با بیان اینکه هم اکنون سیستم حمل و نقل عمومی، بافت شهری و فضاهای تفریحی، تاریخی، گردشگری، فرهنگی و مذهبی جوابگوی نیاز افراد توانخواه نیست، تصریح کرد: به نیاز این افراد برای حضور در هر رویدادی باید توجه شود و همه اماکن عمومی موظف به بازنگری در طراحی و ایجاد سازوکار مناسب برای تردد سالمندان و معلولین هستند.

وی از نظارت جدی دبیرخانه ستاد برای سازماندهی و مناسب سازی محیط های اداری، درمانی، مطب های پزشکان، فضاهای عمومی و شهری برای تردد سالمندان، جانبازان و معلولین خبر داد و اذعان داشت: تاکنون در این حوزه برخورد قانونی انجام نشده و از این پس اقدامات دستگاه های اجرایی جهت سهولت در تردد توانخواهان و رعایت قانون حمایت از حقوق معلولان در ارزیابی ها مورد توجه قرار می گیرد و با نهادهای ناقض حقوق این شهروندان برخورد خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار وظایف شهرداری در خصوص شهروندان را خاطرنشان ساخت و تاکید کرد: شهرداری موظف است در محیط های شهری شرایط زندگی را برای همه افراد جامعه فراهم نماید و نباید در طراحی پیاده روها تا این حد کوتاهی و  حقوق شهروندان معلول نادیده گرفته شود.

سالاری ادامه داد: در شرایط فعلی بررسی میزان مراجعین دستگاه های اجرایی و محیط های پرتردد و مراکز مهم خدمات‌رسان در اولویت اصلاح قرار می گیرد و براساس این شاخص اصلاحات لازم انجام و امکانات محدود را به سمتی سوق خواهیم داد که امکان ارایه بیشترین خدمت میسر باشد.

وی تصریح کرد: جامعه پزشکی و به ویژه متخصصین نیز در حوزه های مختلف شرایط مطب ها و مراکز درمانی را برای افراد سالمند و معلول در نظر بگیرند که خوشبختانه در ساختمان های جدید پزشکان شرایط کنترل و نظارت می شود اما در ساختمان های قدیمی شرایط مطلوب نیست.

 سالاری گفت: برای حل مشکل بیماران تفاهم نامه ای بین بهزیستی، نظام پزشکی و استانداری منعقد می شود که زمان تمدید پروانه پزشکان با شرط مناسب سازی محیط اقدام لحاظ شود.