اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان احیاکننده فرهنگ صلح در جامعه است

ارومیه- ایرنا- نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: طرح هر مسجد یک حقوقدان می‌تواند احیا کننده فرهنگ صلح و سازش در جامعه باشد و در واقع مساجد مرجع صلح و سازش بین مردم هستند که این امر مورد تاکید قرآن و احادیث است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز چهارشنبه در نخستین همایش هر مسجد یک حقوقدان در ارومیه افزود: بسیاری از مشکلات مردم در دستگاه قضایی که ناشی از طرح دعاوی و شکایت‌های نادرست است، با اجرای این طرح مرتفع می‌شود.

وی اظهار داشت: حقوقدانان در مساجد در کنار مردم قرار گیرند تا به لطف خداوند، باری از دوش مردم برداشته شود و باب صلح و سازش را در مساجد و محلات ترویج دهند. 

وی اضافه کرد: علمای بزرگ در مساجد همکاری و همیاری لازم را با دستگاه قضایی انجام دهند تا بلکه طرح به نحو مطلوب برگزار شود. 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی گفت: متاسفانه مدتی است که از مساجد غافل شده‌ایم و توجه خاصی که در اوایل انقلاب نسبت به مساجد داشتیم، کمرنگ شده‌است.

رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی نیز در این همایش گفت: قوه قضائیه در سند تحول خود، مسجد را به عنوان یک مرکز مهم برای انجام قسمتی از کارهای دستگاه قضایی انتخاب کرده‌است.

 علی اکبر گروسی اضافه کرد: مسجد مرکز فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دینی بوده و یک پایگاه آموزشی است.

وی اظهار داشت: مسجد بهترین مکان برای همدردی و همدلی اهالی با یکدیگر و با خبر شدن از احوال اهالی محل است.

وی ادامه داد: قوه قضائیه در سند تحول خود، مسجد را به عنوان یک مرکز مهم برای انجام قسمتی از کارهای دستگاه قضایی انتخاب کرده است تا با همکاری اهل مسجد که انسان‌های قابل اعتماد و ارزشمندی هستند، بتوان مشکلات حقوقی و قضایی مردم را مرتفع کرد.

رییس دادگستری آذربایجان‌غربی افزود: در طرح هر مسجد یک حقوقدان، علاوه بر اینکه یک نفر حقوقدان مشکلات حقوقی و قضایی مردم را پاسخگوست، ترتیبی اتخاذ می‌شود تا دعاوی و شکایات مردم هم در مسجد با صلح و سازش خاتمه یابد.

اکنون یکی از مشکلات بزرگ مردم در مراجعه به دستگاه قضایی عدم آگاهی از مبانی حقوقی و قضایی است که این امر موجب تضیع حقوق آنها می‌شود چه بسا اگر از وکیل یا مشاور حقوقی بهره‌مند می‌شدند حقشان ضایع نمی‌شد.

 با اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان بسیاری از مشکلات حقوقی مردم مرتفع و به دنبال آن از ورودی پرونده به محاکم کاسته خواهد شد.

 هدف از اجرای این طرح، رشد و ارتقای فرهنگ حقوق مردم و وظایف شهروندی، صلح و سازش، ارتقای فرهنگ قانون گرایی،زمینه سازی برای تحکم بنیان خانواده و کاهش طلاق و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی از است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =