۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۳
کد خبرنگار: 2493
کد خبر: 83644685
۰ نفر

برچسب‌ها

مخاطبان فیلم کوتاه قشر خاصی با دغدغه‌های فرهنگی هستند

تهران- ایرنا- کارگردان فیلم کوتاه «سینما، نمایشگاه مجهول و داستان ما» که هم اکنون در گروه «هنروتجربه» روی پرده است، معتقد است که اکران فیلم های کوتاه فرصتی مغتنم برای فیلمسازان فیلم کوتاه و مخاطبان آن است.

حمید یوسفی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اکران فیلم خود در گروه «هنروتجربه»، اظهار داشت: کارگردانان فیلم کوتاه هیچ وقت فرصتی را برای اکران فیلم های خود در سینماها نداشتند و هنروتجربه این امکان را برای فیلمسازان کوتاه فراهم کرد تا آثارشان روی پرده سینما دیده شود و با مخاطبان عام رودررو شود.

وی افزود: اغلب فیلم های کوتاه فقط در جشنواره ها فرصت نمایش پیدا می کرد و به نظرم امکان دیده شدن آن ها روی پرده سینما، تمرین خوبی است برای شروع فیلم بلند که می تواند بیشتر با مردم در ارتباط باشد و این تجربه، اتفاق جذابی است.

یوسفی درباره بازخوردهای مخاطبان نسبت به فیلم «سینما، نمایشگاه مجهول و داستان ما» بیان کرد: با توجه به این که مدت زیادی از اکران این فیلم نمی گذرد، بازخورد چندان زیادی را شاهد نبوده ایم وباید مدت زمان بیشتری بگذرد و بعد منتظر بازخوردها باشیم اما در مجموع در میان کسانی که تاکنون این فیلم را دیده اند، بازخورد خوب و مثبتی را شاهد بودیم.

این فیلمساز که برای نخستین باراکران فیلم کوتاهش را در سینما تجربه می کند، درباره دیده شدن فیلم کوتاه روی پرده سینما اظهار کرد: فرصت اکران این فیلم ها در گروه هنروتجربه برای فیلم هایی که هیچ وقت فرصت اکران عمومی پیدا نمی کردند که بتوانند با فیلم های سینمای بدنه رقابت کنند، فرصت فوق العاده ای است.

وی افزود: به هر حال ماهیت سینما این است که در سالن سینما همراه مردم اکران شود و این ماهیت از بسیاری از فیلم ها به ویژه فیلم های کوتاه گرفته می شود. در اکران جشنواره ای هم، جشنواره های محدودی هستند که اگر چه مخاطبان بسیاری دارند ولی گاهی سیاست هایی دارند که باعث می شود بسیاری از فیلم های خوب بنا به همین سیاست ها به این جشنواره راه پیدا نکنند. بنابراین از این جهت گروه «هنروتجربه» و کاری که انجام می دهد بسیار حائزاهمیت است.

یوسفی بیان کرد: بسیاری از فیلم های خوبی که همیشه در حافظه کامپیوترها و لپ تاپ ها باقی می ماند اکنون با اقدام گروه هنروتجربه امکان دیده شدن واکران سینمایی یافته  اند و این فرصت مغتنمی را هم برای فیلمسازان کوتاه و هم بسیاری از مخاطبان علاقه مند به دنبال کردن فیلم های کوتاه فراهم آورده است که به دیدن این فیلم ها در سینما بنشینند.

این فیلمساز با بیان این که بعید است مخاطب عام را بتوانیم به سالن اکران فیلم کوتاه بکشانیم، یادآور شد:  مخاطب کنونی فیلم های کوتاه، دانشجویان و کسانی هستند که دغدغه فرهنگی دارند و بنابراین مخاطب آن قشر خاصی است. فکر می کنم  بسیاری از کسانی که سینما می روند، قصه برای آنها بسیار مهم است بنابراین مخاطب عام سالیان درازی طول می کشد که به این نوع فیلم ها در سینما عادت کنند.

کارگردان فیلم کوتاه «سینما، نمایشگاه مجهول و داستان ما» درباره احتمال ساخت فیلم بلند در آینده حرفه ای خود گفت: من اگر زمانی فیلم بلند هم بسازم، باز به ساخت فیلم کوتاه برمی گردم. فیلمسازان فیلم کوتاه به طور کلی دو مسیر را دنبال می کنند. برخی فیلم کوتاه را شروعی برای ساخت فیلم بلند و ورود به سینمای حرفه ای می دانند و برخی هم دغدغه ساخت فیلم را دارند و برایشان فرقی نمی کند که فیلم کوتاه باشد یا بلند. 

وی در پایان یادآور شد: گاهی روایت یک قصه ده دقیقه زمان نیاز دارد و گاهی نیاز به دو ساعت زمان هست. شاید هر کسی دیگر جای من بود، فیلم «سینما، نمایشگاه مجهول و داستان ما» را تبدیل به فیلم بلند می کرد. به این دلیل که فیلم بسیار پرهزینه ای بود. سه ماه پیش تولید آن طول کشید، نزدیک به ۱۵ روز فیلمبرداری آن و یک سال هم پست پروداکشن آن زمان برد و این در حالی است که این فیلم یک تله فیلم بود. بنابراین برای من فرقی نمی کند که قصه را در چه مدت زمانی تعریف کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =