مکرون در راه ترامپ

تهران– ایرنا– رئیس جمهوری فرانسه که کشورش از امضاکنندگان برجام است و تاکنون همراه با دو کشور اروپایی آلمان و انگلیس، تعهدات خود ذیل این توافق را اجرا نکرده‌اند، امروز (چهارشنبه دوم بهمن‌ماه) در اظهاراتی همسو با رئیس جمهوری آمریکا، آغاز مذاکرات جدید با ایران را خواستار شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه لوپوئن، امانوئل مکرون پیش از سفر به فلسطین اشغالی، گفت: از ایران می‌خواهم که به مذاکرات جدید ملحق شود.

او در عین حال، بعد از حضور در فلسطین اشغالی در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، تاکید کرد که پاریس موضع خود را درباره موضوع هسته‌ای ایران تغییر نخواهد داد.  
وی افزود: فرانسه مصمم است که ایران هرگز تسلیحات هسته‌ای را به دست نخواهد آورد.

این سخنان رئیس جمهوری فرانسه، همسو با سیاست اعلامی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس است که اعلام کرده «توافق با ترامپ» جایگزین برجام شود.

 


به گزارش این رسانه فرانسوی، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در دیدار با مکرون، از او خواست به بهانه کاهش تعهدات هسته‌ای ایران(گام‌های اول تا پنجم)، تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کند.

نتانیاهو بعد از خروج  یکطرفه آمریکا از توافق هسته‌ای اقدامات بسیاری را در راستای ترغیب اروپایی ها برای خروج از برجام انجام داده بود اما اروپایی ها درخواست او را نادیده گرفتند.  
 با این حال، جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج  آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی از عمل به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه‌های زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.  
با شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط براساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

هشدار روحانی به سه کشور اروپایی
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جلسه امروز هیات دولت با تاکید بر اینکه آمریکا خطا کرده و جزای آن را خواهد دید، خطاب به سه کشور اروپایی گفت: آیا شما هم می‌خواهید خطا و اشتباه کنید؟
 روحانی افزود: شما می‌دانید در توافقی که به نام توافق هسته‌ای با هم انجام دادیم همه تعهداتی داریم و باید به آنها عمل کنیم.،
«این چه حرف مستکبرانه‌ای است که یک دولتی بگوید من به تعهد خود عمل نمی‌کنم اما شما باید به آن متعهد باشید؟»

رئیس جمهوری تاکیدکرد: شما بعد از خروج آمریکا، مگر به ما ۱۱ تعهد ندادید که به آن عمل کنید؟ به کدام یک از آنها عمل کرده‌اید؟ بی‌تردید وفای عهد، اخلاق، تاریخ و شرافت بالاتر از تعرفه خودرو است. انسان که شرافت و عهدش را برای تعرفه زیرپا نمی‌گذارد!

«حالا کسی که این تعهد را زیرپا گذاشت تصور می‌کرد که می‌تواند با اینکار ملتی را شکست دهد، شما که می‌دانید ملت ایران را نمی‌توان با اینگونه اقدامات شکست داد، پس چرا به تعهد خود عمل نمی‌کنید؟

روحانی در ادامه خطاب به کشورهای اروپایی تصریح کرد: ما داخل برجام هستیم و نمی‌خواهیم برجام را از بین ببریم؛ نسبت به آن متعهدیم و کاهش تعهدات را هم مطابق برجام و بر مبنای آن انجام داده‌ایم. هر روزی هم که شما به تعهد کامل‌تان برگردید همان روز ما نیز نسبت به آن متعهد خواهیم بود؛ اگر برنگردید هر چقدر شعار بدهید و اجتماع و جلسه تشکیل دهید و تهدید کنید، بی‌ارزش است.

وی افزود: به سه کشور اروپایی تاکید می‌کنم که اگر تخلفی کردید و تعهدی را زیرپا گذاشتید، شما مسئول همه پیامدهای آن هستید.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست، گفت: حتی اگر برجام و پادمان هم از بین برود و روابط کشورمان با آژانس بین‌المللی هسته‌ای خوب یا بد باشد، به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و این بر مبنای فتوای رهبری و مطابق تعهد اخلاقی، هیچ وقت دنبال سلاح هسته‌ای هم نمی‌رویم؛ اما در عین حال می‌خواهیم روابط خوبی با شما داشته باشیم. اگر به تعهدات خود عمل کنید ما هم عمل می‌کنیم.

روحانی گفت: در جایی که نمی‌خواهید کاری کنید، نگویید که ناتوان و ضعیف هستید؛ اما چطور در جایی که می‌خواهید تخلف کنید، توانمند می‌شوید؟
«جایی که باید به عهدتان عمل کنید ناتوان می‌شوید و می‌گویید آمریکا فشار می‌آورد و نمی‌توانید؛ از ما عذر خواهی می‌کنید اما چطور علیه ملت ایران، یک مرتبه توانمند می‌شوید؟ وقتی نسبت به ملت ایران می‌خواهید تعهدتان را عمل کنید سر را به زیر می‌اندازید و می‌گویید ناتوانید.

رئیس جمهوری گفت: امیدوارم اروپا به عهد و تعهداتش عمل کند در این صورت ما هم به تعهدات خود پایبندیم.
روحانی خاطرنشان کرد: دولت به آنچه به ملت خود گفته، پای عهد و پیمانش ایستاده است و باز هم به آن تاکید می‌کنیم؛ اما اگر کسی بخواهد از تعهداتش خارج شود، پیامدهایش نیز بر عهده کسی است که از این عهد خارج شده است. ۹۰۴۱ ۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =