۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۳
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83644330
۰ نفر

برچسب‌ها

شهردار شیراز: فقه باید تکلیف هنر را در مصادیق روشن کند

شیراز- ایرنا- شهردار شیراز گفت: با توجه به اینکه هنر، زبان بین‌المللی برای بیان اندیشه‌ها، باورهای یک ملت و انتقال دهنده دیدگاه‌های آنها، مستقل از جغرافیا، قوم، مذهب و نژاد است از این رو در حوزه جغرافیایی کشورمان که حکومت دینی برقرار است، فقه باید تکلیف هنر را در مصادیق روشن کند. 

حیدراسکندرپور، چهارشنبه در آیین افتتاحیه سومین همایش فقه هنر، با بیان اینکه در حوزه نظری در امور زندگی روزمره در بین علما اختلاف نظرهای فقهی وجود دارد، اظهار داشت: از آنجا که حکومت دینی مدعی داشتن برنامه برای امور زندگی مردم است، در مسایلی همچون هنر باید تکلیف روشن شود.

وی افزود: ممکن است در مباحث دانشگاهی، درباره فلسفه هنر سخن گفته شود اما آنچه مبتلابه جامعه است، نحوه برخورد دین و شریعت با مصادیق روشن هنر در جامعه از جمله سینما و موسیقی است.

اسکندرپور با انتقاد از ترک نشست‌های فرهنگی و هنری توسط برخی افراد، بیان کرد: تکلیف چیست آیا این سنت رایج باید ادامه یابد؟ این نشست می‌تواند پاسخ بسیار روشنی به جوانانی دهد که هم می‌خواهند ایرانی باشند، هم می‌خواهند دنیای نو را تجربه کنند و هم می‌خواهند مسلمان متشرع باشند و از حوره هنر و فرهنگ عقب نمانند.

وی ادامه داد: اگر در حوزه هویتی، بحث گسست نسلی را تجربه می‌کنیم و ممکن است در ادامه شاهد گسست اجتماعی هم باشیم، ناشی از آن است که تکلیف اینگونه مسایل روشن نشده است.

شهردار شیراز اضافه کرد: در طول تاریخ، دارالعلم شیراز با فرهنگی غنی و جغرافیایی آشنا، شناخته و ثبت شده است.

اسکندرپور افزود: شیراز تنها با بزرگانی همچون ابن‌خفیف، روزبهان بقلی، سعدی، حافظ، ملاصدرا و بیشمار بزرگانش جهانیان را به تحسین برمی‌انگیزد، همانگونه که به باور رهبری اینجا شهر علم، ذوق و فرزانگی است، شیراز برای مردم روح و کالبد است، جغرافیاست، زندگی، تاریخ و فرهنگ ماندگار است و در کنار مساجد تاریخی با پیشینه هزارساله و امامزادگان نورانی، فقهایی همچون میرزای شیرازی و شهید دستغیب دارد.

شهردار شیراز همچنین ابتکار مدرسه اسلامی هنر را در برگزاری همایش فقه هنر ستود و بیان کرد: رهبری در دیدار با برگزار کنندگان نخستین همایش فقه هنر فرمودند، فقه متکفل همه امور زندگی بشر است و هنر یکی از همین امور است که باید فقه به آن بپردازد، ما دیر به این فکر افتادیم دیر هم شروع کردیم.

همایش ۲ روزه فقه هنرکه تا فردا (سوم بهمن‌ ۹۸) در شیراز ادامه می‌یابد، در سه پنل در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =