کیفیت هوای تهران قابل قبول است

تهران- ایرنا- کیفیت هوای تهران ظهرچهارشنبه با کاهش غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ بر روی شاخص لحظه‌ای ۸۴ در شرایط قابل قبول قرار گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، این درحالیست که صبح امروز کیفیت هوای پایتخت بر روی شاخص لحظه ای ۱۱۰ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز بر روی شاخص ۱۱۵ برای گروه های حساس (بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) ناسالم بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۶۳ و منواکسید کربن با شاخص ۲۱ بوده است.

ایستگاه‌های پارک قائم (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۵۵، شهرداری (منطقه ۲۱) با شاخص ۱۵۳ و شهرداری (منطقه ۲۲) با شاخص ۱۵۲ بیشترین آلایندگی را در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز نشان می دهد.

ایستگاه‌های مسعودیه (منطقه۱۵) با شاخص ۶۴، پاسداران(منطقه ۳) با شاخص ۷۷ و ستاد بحران(منطقه۷) با شاخص ۸۳ در همین مدت کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران دارند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

امسال ۲۵ روز هوای پاک، ۲۰۹ روز هوای قابل قبول، ۶۹ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =