سرنوشت باشگاه‌های ایران در دستان معلم ورزش

تهران- ایرنا- جلسه مدیران عامل چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و ابراهیم شکوری با دبیرکل AFC برگزار خواهد شد؛ اما این شخص کیست؟

فردا ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه به وقت مالزی جلسه‌ای در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا بین ابراهیم شکوری و مدیران عامل باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال، شهر خودرو و سپاهان با دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا یعنی «داتو ویندسور جان» به انجام خواهد رسید. جلسه‌ای بسیار مهم و سرنوشت‌ساز که تکلیف حضور یا عدم حضور نمایندگان ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیای سال ۲۰۲۰ را مشخص خواهد کرد و همچنین ممکن است در آینده فوتبال ایران در قاره کهن نیز نقش غیر قابل انکاری را ایفا کند.

بدون تردید از اصل ماجرا و دلیل این جلسه مطلع هستید. در تصمیمی عجیب و ناعادلانه چهار باشگاه ایرانی از میزبانی در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا محروم شدند. سپس با تهدید صورت گرفته از سوی چهار باشگاه ایرانی مبنی بر انصراف از حضور در مسابقات، ای‌اف‌سی به وسیله دبیرکل خود طی نامه‌ای اعلام کرد فعلا ۲ بازی استقلال و شهر خودرو در مرحله پلی‌آف در کشور ثالث به انجام برسد و در مرحله گروهی نیز مسابقات دور رفت در خانه رقبای نمایندگان ما برگزار شود.

در این فاصله نیز شرایط میزبانی ایران بررسی خواهد شد و در صورت برطرف شدن مشکلاتی که ای‌اف‌سی بر آن اصرار دارد؛ میزبانی به نمایندگان ما در دور برگشت، برمی‌گردد. این پیشنهاد خیلی سریع با پاسخ منفی فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه‌های مذکور همراه شد. با این حال در پاسخ ارسال شده به ای‌اف‌سی، باشگاه‌های ایرانی خواهان برگزاری جلسه با رییس کنفدراسیون و یا دبیرکل شدند. اتفاقی که میسر شد و حالا قرار است روز پنجشنبه این جلسه برگزار شود.

اما بهتر است مهمترین فرد حاضر در جلسه فردا را بهتر بشناسید. داتو ویندسور جان، دبیر کل مالزیایی ای‌اف‌سی که سالیان سال است در کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا فعالیت دارد. او را بیشتر به هنگام برگزاری مراسم برترین‌های سال قاره و یا قرعه‌کشی لیگ قهرمانان آسیا یا جام ملت‌های آسیا مشاهده کرده‌ایم. تقریبا او کاری را انجام می‌دهد که جورجیو مارکتی معروف در یوفا به انجام می‌رساند.

داتو ویندسور جان پیش از اینکه وارد دنیای مدیریت شود یک بازیکن و سپس یک معلم ورزش و در نهایت یک مربی فوتبال بود. او در کِداح، ورزش تدریس می‌کرد و سپس در سال ۱۹۹۲ به عنوان تمرین‌دهنده و سپس مربی در تیم سلانگورمالزی مشغول شد. با این حال او خیلی زود قید مربیگری را زد و کت و شلوار به تن کرد تا در عرصه مدیریت فعالیت داشته باشد. به فدراسیون فوتبال مالزی رفت و در ASEAN شغل گرفت. در سال ۲۰۰۱ نیز به عنوان مدیر توسعه، در فیفا مشغول به کار شد. چندین سال بعد و در سال ۲۰۱۲ مدیر اجرایی ای‌اف‌سی شد و در نهایت به مقام دبیرکلی رسید. او در زمان ریاست شیخ سلمان بسیار پیشرفت کرد و نقش اساسی و اجرایی در کنفدراسیون ایفا می‌کند.

در سال ۲۰۱۸ نامه‌هایی از سوی فدراسیون فوتبال ایران و خبرنگارهای ایرانی برای او ارسال شد. نامه‌هایی که محتوای اعتراض‌آمیز داشت و در آن سوال شده بود که چرا تیم‌های ایرانی برای مصاف با نمایندگان عربستانی حق انتخاب کشور میزبان را بر خلاف طرف سعودی ندارند. نامه‌هایی که هیچ وقت از سوی این مرد مالزیایی با پاسخ همراه نبود. با این حال داتو ویندسور جان بعد از برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۸ حسابی پُز هواداران ایرانی را در رسانه‌های غیر آسیایی داد و اعلام کرد ۲ بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا بالغ بر ۱۴۰ هزار تماشاگر داشته است که اکثر آنها ایرانی بودند.

حال باید دید ماحصل جلسه مدیران چهار باشگاه ایرانی، ابراهیم شکوری و مرد مالزیایی به کجا خواهد انجامید. مردی که ظاهر بسیار آرامی دارد اما نشان داده پاسخگوی درخواست‌های فوتبال ایران نبوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha