پارکینگ شهرداری «پیاده راه» می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- شهردار منطقه چهار کرمانشاه اعلام کرد که بخشی از پارکینگ شهرداری کرمانشاه که آبشوران از زیر آن عبور می‌کند «پیاده راه» می‌شود.

«بیژن مرادی» روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهارداشت: اکنون شرکت آب منطقه ای کرمانشاه در حال ساماندهی رودخانه آبشوران در محدوده پارکینگ شهرداری است و پس از اتمام فعالیت ساماندهی کار پیاده راه شدن این محدوده آغاز خواهد شد.

وی افزود: به منظور شروع عملیات شرکت آب منطقه ای باید بخش مهمی از طول مسیر که در کنار میدان مالیات قرار دارد را به ما تحویل دهد.

شهردار منطقه چهار کرمانشاه با اشاره به پرتردد بودن مسیر پارکینگ شهرداری، یادآور شد: براساس طراحی های انجام شده تمام این محدوده به یک پیاده راه بزرگ برای مردم تبدیل می شود و در وسط آن یک راه کوچک برای تردد اضطراری خودروهای امدادی ایجاد خواهد شد.

مرادی توضیح داد: برای پوشاندن کف محدوده سنگ فرش در نظرگرفته شده است و چند طرح زیباسازی و المان شهری نیز در این محدوده اجرا می شود.

به گفته «بهرام درویشی» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه بخش اول پروژه ساماندهی رودخانه آبشوران که حدود ۲۰ متر در حوالی میدان مالیات می شود، تا ۱۰ روز آینده به اتمام می رسد و ۸۰ متر باقی مانده نیز اواخر اسفند ماه تحویل داده خواهد شد.

ضرب الاجل استاندار برای شهرداری

«حمید اعتصام» معاون عمرانی استاندار کرمانشاه روز ۲۸ دی ماه در نشست شورای برنامه ریزی اعلام کرد مصالح مورد نیاز خریداری شده است و به نظر می رسد که تا پایان بهمن ماه کار سنگ فرش آبشوران در محدوده پارکینگ شهرداری به اتمام برسد.

استاندار کرمانشاه نیز در این نشست برای مدیران شهرداری ضرب الاجلی تعیین کرد تا اگر در مدت یک ماه سنگ فرش بخشی از رودخانه آبشوران در محدوده پارکینگ شهرداری را انجام ندهند، از سمت خود کناره گیری کنند.

«هوشنگ بازوند» تاکید کرد: باید هرچه زودتر روند آسفالت و ساماندهی این محدوده به پایان برسد تا مردم در اسفند ماه و در آستانه نوروز با مشکل روبه رو نشوند.

وی انجام سنگ فرش این محدوده در مدت یک ماه را کاری دشوار دانست و گفت: معاون عمرانی شهرداری همان طور که در این نشست عنوان کرده است باید تعهد دهد که آسفالت محدوده تا پایان بهمن ماه به بهره برداری برسد در غیر این صورت باید از سمت خود کنارگیری کند.

«مهرداد سالاری» معان عمرانی استاندار کرمانشاه نیز تکمیل یک ماهه این پروژه را دشوار دانست و گفت: مدیران شهرداری کرمانشاه فقط یک ماه را برای فکر کردن به پروژه صرف کرده اند از این رو تکمیل یک ماهه پروژه به روند کاری مدیران شهرداری غیر ممکن به نظر می رسد.

آبشوران رودخانه‌ای است که از دل شهر یک میلیون نفری کرمانشاه عبور می‌کند و به محلی برای ریزش فاضلاب و زباله‌ها تبدیل شده است.

منشا این رودخانه که سراب قنبر در جنوب غرب کرمانشاه است با عبور از دل محلات شهر راهش را تا رودخانه قره سو در ضلع شمال شرقی کرمانشاه ادامه می دهد و با این رودخانه یکی می شود.

مدت‌ها پیش مسوُولیت ساماندهی این رودخانه بر عهده شهرداری بود اما باتوجه به اهمیت پروژه برای شهر کرمانشاه، ۱۲ مهرماه سال ۹۱ با هدف جداسازی فاضلاب از رودخانه آبشوران و ساماندهی آبهای سطحی به شرکت آب منطقه ای سپرده شد.

از آن زمان تاکنون نه تنها این رودخانه ساماندهی نشده، بلکه روند اجرای پروژه در محله هایی همچون پارکینگ شهرداری برای شهروندان و کسبه محل مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

بخشی از ساماندهی این رودخانه که در محدوده پارکینگ شهرداری کرمانشاه قرار داشت به طول ۱۲۰ متر اواخر پاییز امسال به شکل کانال درآمد و روی رودخانه نیز بسته شد اما شهرداری کرمانشاه تاکنون برای آسفالت آن اقدامی انجام نداده است.
روند ساماندهی آبشوران کند است

استاندار کرمانشاه روز شنبه (۱۶ آذر) در نشست شورای برنامه ریزی استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، نسبت به اجرای پروژ آبشوران انتقاد کرد و گفت: با وجودی که این پروژه از سال ۹۱ آغاز شده است، تنها ۴۵ درصد پیشرفت دارد که به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

 بازوند افزود: به گفته مدیران شرکت آب منطقه ای کرمانشاه برای اتمام پروژه ساماندهی آبشوران ۱۸۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است که هزینه بسیار زیادی است.

وی با بیان اینکه سرعت اجرای پروژه بسیار کند است، عنوان کرد: اجرای این پروژه در هشت ماه گذشته تنها ۱۲۰ متر پیشرفت داشته است که بسیار ناچیز است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اجرای این پروژ مردم را دچار گرفتاری های بسیاری کرده است، گفت: بخشی از گرفتاری‌های پروژه به دلیل ضعف مشاور است از این رو باید به صورت جدی با آن برخورد کرد.

بازوند به مشکلات ایجاد شده در محله پارکینگ شهرداری در پی اجرای پروژه آبشوران اشاره کرد و گفت: باید برنامه مدونی در رابطه با ساماندهی آبشوران ارائه شود تا دیگر شاهد تکرار خاطره پارکینگ شهردرای نباشیم.

قفل آبشوران در بازار

فرماندار کرمانشاه نیز چندی پیش در رابطه با پروژه آبشوران به ایرنا گفت: کار ساماندهی آبشوران در بازار قدیمی شهر کاملا قفل شده است از این رو باید با همکاری میراث فرهنگی، شهرداری و آب منطقه ای به صورت جدی برای آن چاره اندیشی کرد.

«فضل الله رنجبر» همچنین به مشکلات رودخانه آبشوران برای شهر کرمانشاه اشاره کرد و اظهارداشت: ساماندهی آبشوران در مناطقی همچون خیابان حدادعادل، وزیری و پارکینگ شهرداری با مشکل جدی روبه رو است.

اکنون رودخانه های آبشوران و قره سو در شهر کرمانشاه به کانال های روباز فاضلاب تبدیل شده اند و به گفته مسوُولان شرکت آب و فاضلاب شهر ۹۵۰ هزار نفری کرمانشاه در آن ها تخلیه می شود.

با اینکه همواره مسوُولان استان بر موضوع ساماندهی آبشوران، قره سو و سیستم تصفیه فاضلاب شهر کرمانشاه تاکید داشته اند و کار را نیز تا حدی پیش برده اند اما طولانی شدن این پروژه ها به طور قطع باعث ایجاد فضای یاس در روند توسعه شهر کرمانشاه شده است.

اجرای هرچه سریعتر پروژه های شهری جدای از اینکه نیازمند تامین به موقع اعتبار است؛ عزم جدی مدیران شهری و استانی را نیز می طلبد هرچند بی ثباتی مدیریت شهری و استانی خود عامل ایجاد بی انگیزگی در پیگیری امور و پیوستگی روند توسعه محسوب می شود.

اخبار مرتبط