دستگیری ۳ شکارچی متخلف در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- سه نفر شکارچی متخلف پرنده و آهو هفته جاری در شهرستان‌های جاجرم و مانه و سملقان خراسان شمالی دستگیر شدند که از آنها مقادیری زیاد گوشت آهو و همچنین ادوات شکار به دست آمد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: ماموران گشت سیار این اداره پس از دریافت گزارش هایی مبنی بر شکار غیرمجاز قوچ وحشی در ارتفاعات کوه بهار این شهرستان،  یک نفر را دستگیر کرده  و در بازرسی از منزل وی مقداری گوشت فریز شده متعلق به قوچ وحشی و همچنین یک قبضه سلاح شکاری به همراه ۲ عدد فشنگ را کشف کردند.

سیدمحمد موسوی افزود: همچنین این ماموران، حین گشت زنی در حاشیه شمالی پناهگاه حیات وحش میاندشت در نیمه شب متوجه دورزدن و پروژکتور کشی یک دستگاه موتور سیکلت شده که پس ار تعقیب و گریز متهم دستگیر شد.

وی افزود: در همین رابطه لاشه یک راس آهو، یک قبضه اسلحه گلوله زنی، یک دستگاه موتور سیکلت ۲۷۰ اکسل و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و متهم برای سیر مراحل قانونی به جرم شکار یک راس آهو  به مراجع قضایی معرفی شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مانه و سملقان هم از دستگیری یک نفر شکارچی متخلف خبر داد و گفـت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده قرخود با همکاری نیروی انتظامی در بازرسی از منزل یک نفر متخلف در یکی از روستاهای حاشیه منطقه، موفق به کشف یک قبضه اسلحه تک لول غیرمجاز، ۴ قطعه کبک، یک عدد پوست مربوط به گونه گوسفند وحشی و ادوات شکار و زنده گیری پرندگان شدند.

وی افزود: در همین ارتباط یک نفر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =