روزهای پاک آذربایجان‌غربی ۷۶ درصد افزایش یافت

ارومیه- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۶۵ روز هوای پاک در استان به ثبت رسیده در حالی‌که این میزان طی سال گذشته تنها ۳۷ روز بود.

مهران نظری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: امسال ۲۲۹ روز سالم نیز در آذربایجان‌غربی ثبت شده در حالی که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۶ روز بود.

وی ادامه داد: در راستای ارائه اطلاعات بهینه از وضعیت کیفی هوای استان اقداماتی نظیر پایش و سنجش مداوم آلودگی هوا راه‌اندازی و نیز اطلاع‌رسانی کیفیت هوا در فضای مجازی انجام شده‌است.

وی با اشاره به اینکه اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بر وضعیت خودروهای سبک و سنگین نظارت می‌کند، بیان کرد: ۹۰ درصد از ۳۴۲ دستگاه اتوبوس ناوگان عمومی استان و ۶۵ درصد از پنج‌هزار و ۲۰ دستگاه تاکسی سطح آذربایجان‌غربی فرسوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه رو به فزونی است، گفت: این دریاچه هم‌اکنون بیش از سه میلیارد و ۴۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد.

وی افزود: حجم آب دریاچه ارومیه در مقایسه با سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته که با رهاسازی آب به سمت دریاچه و بارش‌های زمستانی این رقم افزایش می‌یابد.‎

نظری با بیان اینکه مساحت نگین آبی آذربایجان نیز طبق آخرین پایش به ۲ هزار و ۸۲۸ کیلومترمربع رسیده، بیان کرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۸۹ کیلومترمربع افزایش نشان می‌دهد.

وی به آخرین وضعیت تالاب‌های استان نیز اشاره کرد و گفت: برای سه تالاب کانی‌برازان، سولدوز و نوروزلو برنامه‌ای جامع در نظر گرفته شده و امسال لایروبی این تالاب‌ها سبب شده که با مشکل کمتری در این رابطه مواجه شویم، هر چند که حقابه تالاب‌ها به صورت مصوبه تحویل نشده است.

آذربایجان‌غربی دارای ۱۰ سامانه سنجش الایندگی هواست که پنج سامانه در ارومیه قرار دارد و بقیه در سایر شهرها از جمله سلماس، سردشت، خوی و بوکان پراکنده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =