همگرایی حماس با ایران در ضدیت با رژیم صهیونیستی

تهران- ایرنا- تحلیلگران معتقدند که روابط ایران و جریان حماس وارد مرحله جدیدی شده است و نقاط مشترک و تفاهم ایران و حماس درباره بسیاری از مسائل به ویژه در ضدیت با جنایات و اشغالگری رژیم صهیونیستی دورنمایی مثبت از همگرایی میان ایران و حماس ترسیم خواهد کرد.

رویکرد مقاومتی جریان حماس در برابر اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی و همسویی آن با مبانی و آرمان‌های جمهوری اسلامی درباره حمایت جهان اسلام از مساله فلسطین، موجب شد که روابط ایران با جنبش حماس از سال ۱۹۹۱ آغاز شود. اگرچه با آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ روابط ایران با حماس نسبت به گذشته کاهش پیدا کرد، نقاط مشترک و تفاهم زیاد میان جمهوری اسلامی ایران و جنبش حماس اجازه ندادند که حمایت ایران از حماس و رابطه آن با حماس به طور کامل قطع شود. ایران همواره با دوراندیشی روابط خود را با شاخه نظامی حماس یعنی گردان‌های شهید «عزالدین قسام» حفظ کرد و تحولات اخیر و حضور هیاتی از حماس به رهبری «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در مراسم تشییع پیکر سردار شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» این موضوع را نشان داده است. این سفر می‌تواند روابط ایران و حماس را وارد مرحله تازه‌ای کند.

 آغاز مرحله تازه‌ای از روابط ایران و حماس

به باور کارشناسان تحولات خاورمیانه، سفر هنیه به تهران و حضور وی در مراسم تشییع سردار سلیمانی اوج مرحله پیشرفته‌ای از روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جنبش مقاومت حماس را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد. ارتباط میان رهبران جریان حماس و فرماندهان سپاه پاسداران قطع نخواهد شد و ارتباط کارامد و حمایت نظامی ایران از این جریان ادامه خواهد یافت و پس از این روابط ایران و حماس وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد.

تارنمای «المیادین» لبنان در این پیوند در گزارشی به قلم «حمزة أبو شنب» تحلیلگر مسائل فلسطین نوشت: هرکس که تحولات مربوط به رژیم صهیونیستی را دنبال کند به خوبی به این موضوع پی خواهد برد که روابط میان ایران و حماس و همچنین حزب الله راهبردی است که برپایه دشمن مشترک صهیونیستی شکل گرفته است. هماهنگی این جریان‌ها با ایران هر روز سبب فرسایش بیشتر رژیم صهیونیستی در جبهه‌های سوریه، لبنان و غزه می‌شود. همه فرماندهان نظامی مقاومت فلسطین و کسانی که مسائل مربوط به رژیم صهیونیستی و رفتارها و طرح‌های نظامی این رژیم را رصد می‌کنند از این واقعیت آگاهی دارند که روابط ایران و حماس از روی ناچاری نیست، بلکه میان ایران و حماس روابط دائمی و استواری برای مقابله با رژیم صهیونیستی و هیمنه آمریکا وجود دارد.

همچنین به نوشته تارنمای «دنیا الوطن» فلسطین، «وسام عفیفه» تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که روابط برجسته حماس و ایران سال‌ها است که ادامه دارد و دو طرف اهمیت این روابط را به ویژه درباره حمایت از مقاومت و مساله فلسطین درک می‌کنند. روابط این دو اکنون به مرحله مهم و سطح بالایی رسیده است و ایران جایگاه و نقش حماس را در فلسطین و منطقه درک می‌کند و حماس هم به نقش ایران به عنوان یک کشور بزرگ منطقه پی برده است و ائتلاف این دو در خط کلی رویارویی با رژیم اسرائیل استوار است.

به گزارش تارنمای مرکز پژوهش های «الجزیره» قطر، تردیدی نیست که در شرایط کنونی منطقه ایران از حماس حمایت می‌کند. تحولات اخیر منطقه نشان داده است که جایگاه مساله فلسطین در میان برخی از نظام‌های حکومتی کشورهای عربی کم رنگ شده است و این کشورها در حال عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند. در چنین شرایطی که کشورهای عربی در حال همکاری با رژیم صهیونیستی هستند در محافل داخلی حماس اهمیت تقویت روابط با ایران درک می‌شود و با بهبود روابط این جریان با ایران، خطراتی که جایگاه حماس را در جهان عرب و اسلام را تهدید می‌کند خنثی خواهد شد.

 همسویی حماس با تهران در ضدیت با رژیم صهیونیستی

نخستین و مهمترین محور مشترک ایران و جریان حماس، ضدیت با رژیم اشغالگر قدس است. پایبندی حماس به راهبرد مقاومت و ایستادگی در برابر حمله و جنایت‌های رژیم صهیونیستی تضمین کننده روابط این جنبش با جمهوری اسلامی ایران و افزایش کمک‌ها به این جریان در شرایطی است که برخی کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند.

به نوشته تارنمای اندیشکده «الزیتونه» فلسطین، سابقه ایدئولوژی اسلامی سبب فراهم شدن نقاط اشتراک بسیاری میان ایران و جریان حماس شده است. حماس و ایران درباره وجوب آزادسازی کامل سرزمین‌های فلسطین و بازگرداندن آن به صاحبان عربی آن و به رسمیت نشناختن این رژیم دیدگاه مشترکی دارند. ایران، حماس را در جغرافیای سیاسی منطقه یک جریان سُنی متوازن می‌داند و جایگاه مرکزی فلسطین در میان کشورهای عربی و اسلامی سبب حمایت از جایگاه منطقه‌ای ایران می‌شود. روابط ایران با حماس سبب می‌شود که از دامنه اختلاف‌های مذهبی میان ایران و کشورهای منطقه کاسته شود. ایران طی سال‌های گذشته حمایت‌های کارآمدی از حماس به عمل آورده است و ادامه روابط تهران، دمشق، حماس، حزب الله و گروه جهاد اسلامی طی سال‌های گذشته به برنامه‌های خط مقاومت جان تازه‌ای داده و این روابط سبب شده است که روند مقاومت در منطقه از شرایط خوبی برخوردار باشد.

الزیتونه در پایان گزارش خود آورده است: ایران و حماس باید اختلاف‌های خود را به شیوه مثبت مدیریت کنند و در حمایت از فلسطین، جریان‌های مقاومت بر روی دشمن مشترک تمرکز کنند و با کاهش دامنه تنش‌ها میان دیگر کشورهای منطقه برای هماهنگی این کشورها برای مقابله با رژیم صهیونیستی تلاش کنند. در نتیجه تنش‌ها و فرسایش انرژی و امکانات کشورهای عربی، این کشورها از جنگ واقعی علیه رژیم صهیونیستی چشم پوشی کرده‌اند. حمایت از مساله فلسطین و جریان‌های مقاومت باید در چارچوب وظیفه نظام‌ها و مردم کشورهای عربی و اسلامی قرار گیرد و هیچ طرفی نباید از این موضوع به عنوان اهرمی برای اعمال فشار بر طرف دیگر استفاده کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =