سلامت محصولات لبنی صنعتی رصد می‌شود

تهران - ایرنا - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه محصولات صنعتی و کارخانه‌ای توسط چهار دستگاه نظارتی قوی رصد می‌شود، بر تضمین سلامت محصولات غذایی تاکید کرد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سید امیرمحمد مرتضویان روز چهارشنبه با بیان اینکه ریشه سم موجود در شیر و لبنیات موسوم به آفلاتوکسین در غذای دام است، افزود: اگر دام، غذایی مثل علوفه یا ذرت را بخورد که آلوده به کپک های سازنده سم آفلاتوکسین باشد، ممکن است این سم تولید و وارد شیرشود.

وی اظهار داشت: البته این توضیح بدان معنا نیست که وجود این سم در شیر و لبنیات به میزانی که برای بدن مضر باشد در این محصولات مشاهده شده و  وظیفه سازمان دامپزشکی پایش و بررسی شیر، گوشت و فرآورده های دامی سالم است بنابراین مردم مطمئن باشند که این سازمان نظارت های کافی را به عنوان مرجع ذی صلاح اعمال می کند.

مرتضویان با اشاره به ویژگی های شیر سالم اظهار داشت: شیر سالم شیری است که از فیلترهای استانداردهای ملی کشور عبور کرده باشد و در کشور حدود ۳۳ هزار قلم کالا دارای استاندارد ملی مشخص شده اند و شیر خام باید به لحاظ ویژگی های میکروبی، سموم شیمیایی و حسی دارای استاندار ملی باشد.

وی تاکید کرد: واحد معاونت نظارت بر اجرای استاندارد که در تمام کشور شعب فعال دارد، سازمان غذا و دارو به عنوان متولی سلامت غذا و دارو(وابسته به وزارت بهداشت) سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی سلامت شیر خام و محصولات لبنی و همچنین انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور مستقر در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، متولیان بررسی سلامت فرآورده های غذایی هستند.

مرتضویان افزود: با توجه به نظارت های جدی و مستمر سازمانهایی که در بالا به آن اشاره شد، این اطمینان وجود دارد که  محصولات صنعتی و کارخانه ای در چرخه ای ایمن به دست مصرف کننده برسند.

وی با بیان اینکه آمارو اخبار سلامت موادغذایی باید از تریبون دستگاه ها و مسئولان ذیربط منتشر شود، تاکید کرد: نمی توان هراز چندگاهی با اخبار غیرمستند و غیرعلمی ته دل مردم را خالی کرد.

به گفته عضو هیات علمی گروه صنایع غذایی دانشگاه، محصولات صنعتی و کارخانه ای چهار متولی قوی و نظارتی  دارند که شبانه روز برای تضمین سلامت این محصولات فعالیت می کنند. حتی در برخی کارخانه استانداردها از سطح ملی بالاتر است.

مرتضویان توصیه کرد: مردم می توانند برای اطمینان بیشتر از سلامت محصولات لبنی این محصولات را از شرکت های معتبر تهیه کنند چرا که  قدمت و سابقه برخی کارخانجات بزرگ به ۶۰ تا ۶۵ سال بازمی گردد، سیستم کنترل کیفیت قوی این کارخانجات حتی از سازمان استاندارد سخت گیرانه تر است.

وی با بیان اینکه حد مجاز هر ماده ای در شیر خام در سازمان ملی استاندارد ذکر شده، تاکید کرد: شیرهای صنعتی شیرهایی هستند که مراجع قانونی سلامت این محصولات را کنترل می کنند.

به گفته مرتضویان، مردم می توانند با آرامش خاطر از محصولات لبنی کارخانه ای استفاه کنند چرا که آسیب عدم مصرف  لبنیات می تواند جبران ناپذیر باشد و نبود تاریخ مصرف و پروانه تاییدیه بهداشتی و بی نام و نشان بودن این محصولات موجب می شود که متخصصان نتوانند آماری از سلامت و یا عدم سلامت این محصولات ارائه دهند.

وی اظهار داشت: سرانه مصرف شیر دربعضی از کشورها مثل ایرلند، فرانسه و انگلستان از ۴۰۰ لیتر گذشته و این درحالی ست که در کشورما  متاسفانه این عدد ۶۰ لیتر است و آسیب های عدم استفاده از شیر در کاهش ضریب هوشی کودکان، هوش اجتماعی، هوشیاری، کوتاهی قد، رشد استخوان ها و پوکی استخوان اثبات شده است.

به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر طرح ادعاهایی در مورد دوز بالای سم آفلاتوکسین در مواد غذایی و لبنی در یکی از برنامه های تلویزیون، سبب نگرانی های در جامعه شده است.

آفلاتوکسین‌ (Aflatoxin) قارچی است که میزان زیاد آن که از طریق مواد غذایی آلوده مانند تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی وارد بدن انسان می شود می‌تواند سرطان زا باشند.

محمد حسین عزیزی مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی وزارت بهداشت نیز به خبرنگار ایرنا گفت: همه شیرهایی که به کارخانه های صنایع لبنی می رود از دامداری های صنعتی است و هیچ موردی از آلودگی علوفه دام ها به آفلاتوکسین را در دامداری های صنعتی نداریم بنابراین میزان این قارچ در شیرهایی که در کارخانه ها تولید می شود، بسیار اندک است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =