خودرو عامل ۷۰ درصد آلودگی هوای قزوین است

قزوین - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: متاسفانه آلودگی هوای شهرهای استان روز به روز بیشتر می‌شود تا جایی که خودروهای فرسوده و غیراستاندارد عامل ۷۰ درصد آلودگی هوا و محیط زیست شهر قزوین به شمار می‌رود.

حسن عباس‌نژاد روز چهارشنبه به مناسبت روز ملی هوای پاک در نشست خبری اظهار داشت: با توجه به اینکه سوخت‌های معمولی ۴۰ برابر بیشتر از سوخت یورو هوا را آلوده می‌کنند، متاسفانه تنها بخشی از سوخت گازوییل مصرف شده در سطح استان دارای یورو بوده و هیچ بنزین یورو نیز در جایگاه‌های سوخت عرضه نمی‌شود.
وی،  ۲۵ درصد علت دیگر آلودگی هوای استان قزوین را عوامل طبیعی و صنایع برشمرد و افزود: این مساله در برخی از شهرها مانند آبیک ناشی از فعالیت معادن، واحدهای صنعتی مانند کارخانه سیمان،  نیروگاه برق شهید رجایی و خودروهای عبوری بوده که در این رابطه با تشکیل کارگروه اضطرار با حضور استاندار، تصمیم‌گیری در خصوص تعطیلی برخی واحدها و معادن آلاینده به عمل آمد که نتیجه آن منجر به کاهش قابل توجه آلودگی‌های زیست محیطی این شهرستان شد.
این مسوول محیط زیست خاطرنشان کرد: برای کاهش آلایندگی‌های استان قزوین و با برنامه ریزی‌های به عمل آمده ۴۰۰ نقطه و واحد آلاینده صنعتی در سطح منطقه مورد شناسایی قرار گرفته و برای رفع خطر آنها نیز برنامه پایش و مدیریتی نیز تعریف شده است.
عباس‌نژاد با اشاره به سه ایستگاه سنجش آلایندگی هوای استان در شهرهای قزوین، آبیک و البرز، گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود استان، هم اکنون تنها برای شهر قزوین حداقل به احداث ۲ ایستگاه نیازمندیم که با توجه به هزینه‌های ۱۵ میلیارد ریالی برای هر ایستگاه، از ۱۴ دستگاه متولی این حوزه از جمله شهرداری‌ها درخواست شده تا ورود جدی به این مساله داشته باشند.

مدیریت جایگاه پسماند محمدآباد قزوین برعهده شهرداری است

عباس‌نژاد با بیان اینکه شهرداری‌ها نباید از موضوع پسماندها کنار گذاشته شوند، گفت: برابر ماده ۷ قانون مدیریت پسماند، شهرداری‌ها وظیفه مدیریت این موضوع را عهده‌دار بوده و خوشبختانه با حضور شهردار جدید قزوین، نگاه خوبی به این بخش وجود دارد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در گذشته موضوع پسماند قزوین دارای طرح جامع و تفضیلی نبوده، متاسفانه شناخت دقیقی از این موضوع در دست نیست تا جایی که سالانه ۵ درصد از حجم پسماند شهرها باید کاسته شود که این موضوع در سطح استان صورت نمی‌گیرد.
به گفته وی، با توجه به مشکل پسماند در ۱۲۸ روستای استان، خوشبختانه با ورود دفتر امور روستایی استانداری کار مطالعاتی چهار لندفیل (جایگاه دفع پسماند) در منطقه الموت آغاز و به زودی نیز اجرایی خواهد شد.
این مسوول محیط زیست با اشاره به مشکلات پسماندهای صنعتی، تصریح کرد: با توجه به دغدغه‌های موجود این بخش، اجازه دفن و دفع هیچ پسماند صنعتی خارج از استان داده نمی‌شود و از سرمایه گذارانی که برای امحای چنین زباله‌هایی اقدام کنند، حمایت نیز به عمل خواهد آمد.
وی با بیان اینکه اداره کل حفاظت از محیط زیست در مسیر توسعه استان هیچ مانعی را مقابل پروژه‌ها ایجاد نمی‌کند اما هر طرح اجرایی باید دارای پیوست‌های زیست محیطی باشد، تصریح کرد: در حوزه آبیاری مزارع کشاورزی پایین دست شریفیه از طریق پساب‌های ناشی فاضلاب این اداره کل تنها نقش نظارتی داشته و دستگاه‌های رسیدگی کننده به این مساله دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی هستند.

تالاب الله آباد سالانه 1710 تن گرد و خاک را به شهرهای استان قزوین وارد می کند

عباس‌نژاد، تالاب الله‌آباد قزوین را یکی از کانون‌های مهم گرد و غبار دانست و گفت: از 120 هزار هکتار وسعت این منطقه، 60 هزار هکتار آن کانون اصلی ریزگردها به شمار می‌رود تا جایی که سالانه 1710 تن گرد و خاک را به شهرهای این استان منتقل می‌کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین اضافه کرد: یکی از کارکردهای مهم تالاب‌ها، پخش سیلاب است که متاسفانه با از بین رفتن انهار سنتی، این کارکرد مهم به همراه زهکشی‌های ناشی از ایجاد تغییر کاربرهای صورت گرفته در این تالاب و همچنین نبودن تعادل بین دام و مرتع و ورود بیش از حد ظرفیت دام به آن، مشکلات این حوزه را دوچندان کرده است.
به گفته وی، هدایت آب‌های مازاد از جمله پساب‌ ناشی از تصفیه خانه‌ها و هدایت آنها به تالاب الله‌آباد پس از انجام عملیات بیولوژیکی و رساندن به استانداردهای موجود، شاهد کاهش مشکلات این حوزه در آینده نزدیک خواهیم بود.

مشکلات زیست محیطی استان قزوین در حوزه انسانی و طبیعی شناسایی شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تاکید کرد: گلوگاه‌های استان از نظر مشکلات زیست محیطی در حوزه انسانی و طبیعی شناسایی و برای رفع آن نیز برنامه ریزی‌های کوتاه، میان و بلند مدت صورت گرفته است.
وی یادآور شد: با توجه به ظرفیت‌های تنوع زیستی موجود استان، 2 منطقه جدید حفاظت شده شامل منطقه الموت شرقی به مساحت 27 هزار هکتار جهت حفاظت از گونه‌های جانوری مهاجم از جمله بز، کل، پلنگ، خرس، گرگ، تالاب 60 هزار هکتاری الله‌آباد جهت کنترل ریزگردها به همراه ایجاد نخستین اثر طبیعی ملی در آوج به نام غار قلعه کرد را به شورای عالی محیط زیست کشور ارسال کرده‌ایم که بخشی از آن امسال و بخش دیگر نیز سال آینده عملیاتی خواهند شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =