بیمه‌ها در آموزش بیماران دیابتی مشارکت کنند

کرمان - ایرنا - رییس انجمن دیابت ایران با بیان اینکه بیمه‌ها آموزش بیماران دیابتی را پوشش دهند گفت: اولویت پیشگیری بر درمان با محوریت آموزش، راهکار بهبود وضعیت بیماران دیابتی است.

اسدالله رجب رییس انجمن دیابت ایران روز چهارشنبه در چهارمین دوره بازآموزی منطقه‌ای مراقبت از دیابت در کرمان اظهار داشت: در بحث دیابت، از نظر دانش وضعیت مطلوبی داریم اما این دانش در عمل پیاده‌سازی نشده است.

وی افزود: پزشک باید بیمار دیابتی را به خوبی بشناسد و با فرهنگ بیمار آشنا شود تا بتواند درست تصمیم بگیرد.

رجب تصریح کرد: درواقع، آموزش هم باید تحت پوشش بیمه‌ها قرار بگیرد و این، یک اصل در کنترل دیابت افراد است.

وی با تاکید بر اینکه برای کنترل قند بیماران دیابتی باید از داروهای تولید داخل استفاده کنیم گفت: قیمت انسولین در کشور ما مناسب است و از نظر کیفیت هم مشکلی نداریم.

رییس انجمن دیابت ایران اضافه کرد: با وجود به کارگیری انواع داروها، هنوز ۸۰ درصد دیابتی‌های تحت درمان، قند خون مطلوبی ندارند.

وی با بیان اینکه بیمار دیابتی باید با پزشک خود حرف بزند اظهار داشت: ۹۹ درصد درمان، به عملکرد خود فرد دیابتی بستگی دارد و این در حالی است که ۸۰ درصد بیماران دیابتی ما از کنترل مطلوبی برخوردار نیستند.

رجب بیان داشت: ۳۰ درصد از بیماران دیابتی در کشور، به راحتی قند خونشان کنترل می‌شود و باید با آموزش مناسب برای ۷۰ درصد دیگر برنامه‌ریزی کنیم تا اینگونه، سرمایه‌ها به هدر نرود.

رییس انجمن دیابت ایران ادامه داد: انجمن دیابت ایران حدود ۳۰ سال است که تشکیل شده و طی این مدت همواره بر اصل آموزش، تاکید داشته است.

انجمن دیابت ایران در اردیبهشت‌ماه 1370 راه‌اندازی شده است.

برچسب‌ها