سه هزار قاچاقچی و توزیع‌کننده موادمخدر در کرمانشاه دستگیر شدند

کرمانشاه- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه اعلام کرد که از ابتدای سال‌جاری تاکنون سه هزار قاچاقچی و توزیع‌کننده موادمخدر در استان شناسایی و دستگیر شده‌اند.

علی شمشیری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، عنوان کرد: همچنین در این مدت ۲ هزار نفر معتاد توسط نیروی انتظامی و شهرداری کرمانشاه از سطح شهر جمع آوری و به کمپ های ترک اعتیاد تحویل داده شده اند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و ۲۰۰ طرح در قالب گشت در محورهای مواصلاتی، اطراف مدارس و نقاط آلوده اجرا شده است، گفت: طرح های پاکسازی محلات آلوده به صورت جدی در کرمانشاه دنبال می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه، به میزان کشفیات موادمخدر در استان نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در سطح استان کشف شده است.

شمشیری اظهارداشت: بیشتر این موادمخدر توسط پلیس مبارزه با موادمخدر کشف شده و دیگر ارگان ها همچون سپاه، بسیج و اداره اطلاعات نیز کشفیاتی در این زمینه داشته اند.

وی بیشترین موادمخدر مصرفی استان را به ترتیب تریاک و مشتقات آن، حشیش، گل و شیشه دانست و گفت: معتادان به موادمخدر سنتی زمانی که هزینه مصرف آنها بالا می‌رود به مصرف موادصنعتی روی می‌آورند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه گفت: این استان در مقوله اعتیاد با اقدام های پیشگیرانه که انجام شد از استان‌های پرخطر به استان‌های میانگین کشوری رسیده است.

شمشیری با بیان اینکه در بحث مقابله با موادمخدر هرگز کوتاهی نخواهیم کرد، گفت: به دلیل سود زیادی که این حوزه برای قاچاقچیان دارد اگر یک مصرف کننده هم وجود داشته باشد، ۲ عرضه کننده موادمخدر به وجود خواهد آمد بنابراین باید به سوی مقوله انجام کارهای فرهنگی و پیشگیری برویم.

وی با بیان اینکه قوانین مقابله با خرده فروش‌ها و قاچاقچیان این عرصه نیاز به بازنگری و تشدید شدن دارد، افزود: اجتماعی کردن پیشگیری از اعتیاد از مهدکودک‌ها و مدارس استان شروع شده و باید همه را نسبت به این معضل آگاه کنیم.

اردوگاه توانمند سازی معتادان

اکنون ستاد مبارزه با موادمخدر کشور و استانداری کرمانشاه در حال ساخت اردوگاهی برای توانمندسازی معتادان متجاهر در کنگاور هستند که به منظور تکمیل آن سه میلیارد تومان ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تخصیص داده و سه میلیارد تومان دیگر نیز باید توسط استانداری تامین شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه در بخش دیگری از گفت وگوی خود با ایرنا، عنوان کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده درمان معتادان بهبود یافته محل سکونت و اشتغال آنها بود که ۲ بار به دام اعتیاد گرفتار نشوند برهمین اساس در حال راه اندازی یک اردوگاه نگهداری از سه ماه به ۶ ماه، احداث یک مجتمع توانمندسازی برای مهارت آموزی و اشتغال و بازسازی در اردوگاه آوارگان عراقی شهرستان کنگاور برای سکونت این افراد هستیم.

شمشیری افزود: اردوگاه شهدای کنگاور یک مجموعه بزرگ است که با تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه و موافقت وزارت کشور قرار است به اردوگاه توانمندسازی معتادان متجاهر تبدیل شود.

وی افزود: به همین منظور اعتباراتی برای توسعه و تجهیز این مجموعه در نظر گرفته شده و پروژه احداث یک سوله جدید و نوسازی بخشی از ساختمان های این مجموعه توسط سازمان همیاری ها در حال انجام است و احتمالا تا دی ماه به اتمام می رسد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه ادامه داد: این اردوگاه پس از اتمام طرح توسعه و نوسازی و تجهیز قرار است به عنوان مرکزی برای نگهداری، درمان و کاهش آسیب های معتادان متجاهر و توانمندسازی بهبود یافتگان آغاز به کار کند و کمک بسیاری به کاهش آسیب های اجتماعی استان خواهد کرد.

مرکز توانمندسازی معتادان بهبود یافته قرار است در زمینی به مساحت ۱۹ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال احداث شود.

افزایش ۲ برابر فوتی‌های مواد مخدر در کرمانشاه

دکتر «سلیم خانی» مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه پیشتر در نشستی خبری به آمار فوتی های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر هم اشاره ای داشت و افزود: در ۹ ماه سپری شده از سال جاری ۲۴۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته با فوت ۱۳۲ نفر رشد حدود ۲ برابری داشته است.

طبق آمارهای ارایه شده هم اکنون در کشور حدود سه میلیون نفر به صورت مستقیم با موادمخدر سروکار دارند و به نوعی مصرف کننده دائمی آن به حساب می آیند و طبق آمار غیررسمی، در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۵۰ هزار معتاد وجود دارد.

طبق بررسی های انجام شده حدود ۷۰ درصد از افرادی که دوران ترک را سپری می کنند پس از خروج از کمپ ها از آن جایی که حمایت نمی شوند دوباره به سمت مواد می روند، که به طور قطع احداث چنین مراکزی می تواند گام بزرگی در راستای سالم نگه داشتن آن ها باشد.

اخبار مرتبط