قرارداد دانشگاه‌ها با صنعت به ۸ هزار مورد رسید

تهران- ایرنا- تعداد قراردادهای ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سوی دستگاه های اجرایی کشور، به هشت هزار و ۲ مورد افزایش یافته است.

این آمار برگرفته از نتایج مقایسه ای است که در کتابچه معرفی طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور، بین قراردادهای منعقد شده صنعت و دانشگاه در سال های ۹۷ و ۹۶ صورت گرفته است.

بر اساس اطلاعاتی که در این کتابچه از سوی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شده است، در سال گذشته تعداد قراردادهای ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه به هشت هزار و ۲ مورد رسیده است که در مقایسه با سال ۹۶ که میزان قرارداد چهار هزار و ۷۲۳ مورد بود، افزایش داشته است.

این کتابچه شامل معرفی و ارائه مشخصات ۹۰ طرح برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و ۱۰ طرح برگزیده ارائه شده از سوی دستگاه‌های اجرایی همچون وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هر ساله اقدام به شناسایی و تدوین قراردادهای برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه ها می کند. در سال جاری با توجه به پیگیری های صورت گرفته، نزدیک به ۱۰۰ طرح از دانشگاه ها و پژوهشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمع آوری شده است.
در سال های اخیر، ارتباطات قابل توجهی بین فعالیت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با نیازهای کشور برقرار شده است و روند رو به رشدی در این ارتباط وجود دارد، اما شاخص ها و مقادیر مرتبط بیانگر استفاده ناکافی از توانمندی های دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور است.
بر اساس اطلاعات مندرج در این کتابچه،‌ مبلغ قراردادهای در حال اجرای ارتباط با صنعت و جامعه روند رو به رشدی داشته و بین سال های ۹۲ تا ۹۷ بیش از ۶ برابر شده است.
درصد نسبت تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه به تعداد کل پایان نامه های دفاع شده تحصیلات تکمیلی نشان دهنده این نکته است که هر چند تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت به خصوص در سال ۹۷ افزایش یافته است اما این نسبت مطلوب نیست و از ایده آل فاصله بسیار دارد.
بر اساس اعلام وزارت علوم، نسبت تعداد مجریان و کارفرمایان به تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در سال های ۹۶ و ۹۷ در مقایسه به سال های گذشته کاهش یافته اما در سال ۹۷ این میزان نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته است.
در سال ۹۷ درصد پایان نامه های مرتبط با صنعت ۴.۲ درصد اعلام شد اما این رقم در سال ۹۶،‌ حدود ۱.۲ درصد بود که نشان از افزایش میزان توجه دانشگاهیان به موضوعات مرتبط با صنعت در ارائه پایان نامه دانشجویی دارد. 

مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیش از این در گفت و گو با ایرنا، میزان قرارداد دانشگاه‌ها با صنعت در سال ۹۸ را تشریح کرد که بر این اساس، رقم قرارداد ۹ ماهه دانشگاه ها با صنعت ۲۹ میلیارد تومان بود و نسبت به سال ۹۷ رشد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =