۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 83643828
۰ نفر

برچسب‌ها

ورود گرگ‌های گرسنه داخل حریم شهر زنجان

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: با توجه به بارش برف و کمبود طعمه، ۱۲ مورد گزارش در خصوص مشاهده گرگ از سوی ساکنان شهرک‌های اقماری شهر زنجان به این اداره کل اعلام شد.

اسماعیل قلی زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه گزارش‌های واصله از منطقه گاوازنگ زنجان، کوی فرهنگ، اراضی پائین کوه، شهرک نصر، بوده است، افزود: ۲ مورد از گزارش ها مسجل شد که بلافاصله ماموران یگان حفاظت محیط زیست به محل اعزام شده و نسبت به دفع این حیوانات وحشی اقدام کردند.

وی از ساکنان شهرک های اقماری و حاشیه‌نشینان شهر زنجان خواست در صورت مشاهده گرک در حریم شهر، بلافاصله موضوع را با اداره کل حفاظت محیط زیست در میان بگذارند تا نسبت به متواری کردن آن اقدام شود.

قلی زاده افزود: قریب ۲۰ روز پیش به علت سهل انگاری چوپان، ۲ قلاده گرگ به دام های درحال چرا در روستای چرزه واقع در شهرستان طارم، هجوم آورده و ۱۲ راس گوسفند را تلف کردند.  

قلی زاده با بیان اینکه امسال در زنجان، گزارشی در خصوص حمله گرگ به انسان را نداشتیم، تصریح کرد: گرگ‌ها بطور معمول شب‌های زمستان و به منظور تغذیه (یافتن غذا) وارد سکونت‌گاه‌های انسانی می‌شوند که لازم است اقدامات حفاظتی و مراقبتی از سوی افراد جدی گرفته شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: کمبود طعمه در طبیعت باعث نزدیکی این جانور به جوامع روستایی و شهری می شود که این نیز برای انسان‌ها و دام‌های اهلی خالی از خطر نیست.  
قلی زاده با اشاره به اینکه این حیوانات وحشی بی دلیل به انسان‌ها و دام‌های اهلی حمله ور نمی‌شوند، افزود: افراد باید از ریختن زباله‌ها و رها کردن لاشه حیوانات تلف شده در حاشیه روستاها و شهرها به جد پرهیز کنند چراکه وجود زباله‌ و لاشه حیوانات، عامل و محرکی قوی برای نزدیک شدن گرگ‌ها به سکونت‌گاه‌های انسانی است.  
وی به روستاییان توصیه کرد در فصل زمستان از چرای دام در طبیعت، خودداری ورزند که متاسفانه برخی دامداران مبادرت به این کار می‌کنند و گرگ‌ها نیز از فرط گرسنگی با دیدن دام ها، تحریک به حمله می شوند.  
قلی زاده تصریح کرد: دست اندازی انسان به طبیعت و برهم خوردن چرخه غذایی، موجب شده است تا گرگ ها در فصل زمستان به حریم روستاها و شهرها نزدیک تر شوند و امنیت و آرامش ساکنان را برهم بزنند.  
وی به روستاییان توصیه کرد، برای حفاظت از دام‌های خود باید اقدامات حفاظتی را ابا دقت بیشتری انجام داده و هشدارها را نیز جدی بگیرند و از سالمندان و کودکان که قدرت مقابله در برابر گرگ را ندارند مراقبت بهتر و بیشتری کرده و به آنان اجازه ندهند به تنهایی در مکان‌ها و زمان های خلوت، رفت آمد کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =