تعویض یک میلیون دستگاه کولرگازی فرسوده در دستور کار

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت برق گفت: شورای اقتصاد طرح تعویض یک میلیون دستگاه کولرگازی فرسوده در مناطق گرمسیر کشور را مصوب کرد که اجرای آن می تواند مانع از احداث دو هزار مگاوات نیروگاه جدید شود.

به‌گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «مصطفی رجبی مشهدی» پیرامون ضرورت اجرای این طرح افزود: تعویض یک میلیون دستگاه کولر گازی فرسوده در مناطق گرمسیری ، میزان مصرف این کولرها را به ۵۰ درصد کاهش خواهد داد که این امرمنجر به کاهش یک هزار و ۶۰۰مگاواتی میزان مصرف برق کشور می شود.  

وی اضافه کرد: بالغ بر۲۲ هزار مگاوات از میزان مصرف برق در فصول گرم و در ساعات اوج مصرف، مربوط به وسایل سرمایشی است که به دلیل افزایش تقاضا، این میزان سالانه روند افزایشی دارد.

عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر یادآور شد: وسایل سرمایشی بیش از ۶۵ درصد از مجموع مصرف برق مناطق گرمسیر که بیشتر در استان های واقع در سواحل جنوبی کشور را به خود اختصاص می دهند.

به گفته وی، شورای اقتصاد به منظور افزایش بهره وری انرژی در حوزه مصارف سرمایشی، طرح تعویض یک میلیون دستگاه کولرگازی فرسوده در مناطق گرمسیر را مطرح و در سی ام دی ماه امسال به تصویب رساند.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح مزایای فراوانی دارد، کاهش هزینه های خانوار، مدیریت بار برق در تابستان به میزان یک هزار و ۶۰۰ مگاوات، کاهش مصرف انرژی  به میزان حدود هشت میلیارد کیلووات ساعت،  صرفه جویی برق و  دو میلیارد متر مکعب مصرف گاز نیروگاه ها از جمله مزایای اجرای این طرح به شمار می رود.

وی توضیح داد: این طرح می تواند نیاز به احداث دو هزار مگاوات نیروگاه جدید را در کشور مرتفع کند، زیرا برای تامین یکهزار و ۶۰۰ مگاوات برق مورد نیاز، باید حداقل  دوهزار مگاوات نیروگاه جدید احداث شود که با در نظر گرفتن دیگر هزینه ها برای احداث خطوط انتقال، پستها و خطوط توزیع نیاز به سرمایه گذاری بیش از بیست هزار میلیارد تومان دارد.

سخنگوی صنعت برق گفت: تولید داخل با اجرای این مصوبه،رونق خواهد گرفت و با راه اندازی خطوط تولید کولرهای گازی با بازدهی بالا در کشور خواهد شد و فعال شدن گروه های اجرایی و افزایش اشتغالزایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

رجبی مشهدی درارتباط با سرمایه گذاری مورد نیاز برای این طرح نیز گفت: میزان سرمایه گذاری برای اجرای این طرح ۶۵۰ میلیون دلار پیش بینی شده که درمدت چهار سال پیاده می شود که سهم دولت از این میان ۳۵ درصد تعیین شده که  از محل صرفه جویی سوخت حاصل از اجرای طرح پرداخت خواهد شد.

وی گفت: شرکت توانیر ۳۰ درصد سرمایه گذاری را پذیراست و ۳۵ درصد از سرمایه گذاری های مورد نیاز نیز توسط مشترک های داوطلب تامین خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق افزود: سهم مشترکان داوطلب نصب کولرهای پربازده به شیوه اقساط ۲۴ ماه در قبض برق مشترکان، پس از نصب کولرهای جدید راندمان بالا و اسقاط کولر فرسوده دریافت خواهد شد.

به گفته رجبی مشهدی، دوره بازگشت سرمایه این طرح با توجه به اینکه هزینه تعویض هر دستگاه کولر ۶۵۰ دلار معادل هشت میلیون تومان در نظر گرفته و سرمایه گذاری در این طرح دوساله بازگشت داده می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =