محققان ایرانی سیستم تحریک عمقی غیرتهاجمی مغز طراحی کردند

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی اصفهان یک دستگاه تحریک عمقی غیرتهاجمی مغز ساختند که این دستگاه با جریان الکتریکی تداخلی کار می‌کند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تحریک مغز روشی نوین و جایگزین برای دارو درمانی بیماری‌های عصبی و اختلالات روان‌شناختی است. این طرح پژوهشی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری انجام شده است.

فرزانه شایق یکی از مجریان این طرح پژوهشی گفت: روش تحریک غیرتهاجمی عمقی مغز بر اساس میدان‌های الکتریکی تداخلی به عنوان شیوه‌ای جدید برای تحریک الکتریکی ساختارهای عمقی مغز به تازگی معرفی شده و توسعه آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه انجام این پژوهش روشی جدید برای تحقیقات درحوزه تحریک عمقی مغز است، افزود: هدف این پژوهش مطالعه عمیق مکانیسم اصلی این روش و ارزیابی آن با بهره بردن از تجزیه و تحلیل محاسباتی و ارزیابی آزمایشگاهی است، بسیاری از بیماری‌های عصبی و اختلالات روان‌شناختی ممکن است با استفاده از دارو قابل درمان نباشند یا این درمان‌ها دارای عوارض جانبی باشند، بنابراین در سال‌های اخیر روشی با عنوان تحریک مغز جایگزین درمان‌های دارویی شده است.

شایق بیان کرد: در این روش ساختار مغز با استفاده از جریان الکتریکی تحریک می‌شود که به بهبود درمان کمک می‌کند.

به گفته شایق، کاربرد روش‌های تحریک غیرتهاجمی مرسوم همچون تحریک مغناطیسی یا الکتریکی فراجمجمه‌ای در تحریک ساختارهای عمقی بدون اثر گذاری بر لایه‌های سطحی مغز به طور مستقیم هنوز اثبات نشده است و از سوی دیگر روش تحریک عمقی مغز (تحریک تهاجمی) که تحریکات الکتریکی مغز از طریق قرار گیری الکترودهایی داخل بافت مغز انجام می‌شود، خطراتی را برای بیمار به همراه دارد.

وی بیان کرد: انجام این پژوهش روشی جدید برای تحقیقات درحوزه تحریک عمقی مغز است طوری که با استفاده از جریان الکتریکی تداخلی به صورت غیرتهاجمی به نقاط عمقی مغز دسترسی پیدا می‌کنیم.

این محقق ادامه داد: در این پژوهش با بهره بردن از تکنیک‌های مدلسازی، مغز مدل شده و میدان تحریک حاصل از اعمال جریان‌های الکتریکی به صورت تحلیلی محاسبه شدند و نتایج حاصل از انجام آزمایش بر روی مغز نشان می‌دهد که توان فرکانسی سیگنال‌ها در حین تحریک نسبت به قبل تحریک افزایش معناداری داشته است.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha