۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 83643767
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش انتشار نوعی گاز گلخانه‌ای خطرناک در اتمسفر

تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد میزان انتشار یک نوع گاز گلخانه‌ای به نام HFC-۲۳ که ۱۲ هزار برابر دی اکسید کربن گرمای بیشتری تولید می‌کند، در اتمسفر افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اینترنتی سی. بی. سی، با وجود ادعای چین و هند، از تولیدکنندگان اصلی HFC-۲۳، در مورد آن که انتشار این گاز گلخانه‌ای را متوقف کرده‌اند، انتشار این گاز به اندازه غیرمنتظره‌ای در حال افزایش در اتمسفر است و نکته حائز اهمیت این‌که هر تُن از این گاز ۱۲ هزار برابر گرمای بیشتری نسبت به دی اکسید کربن تولید می‌کند.

«کران استنلی» از پژوهشگران دانشگاه «بریستول» و مولف ارشد این مطالعه می‌گوید: اندازه‌گیری‌های گازهای جوی در پنج ایستگاه در سراسر جهان نشان می‌دهد که انتشار گاز HFC-۲۳ یا «تری فلورومتان» در سال ۲۰۱۸ به رکورد بالای ۱۵ هزار و ۹۰۰ تُن رسیده است.

در این مطالعه که همین هفته در مجله Nature Communications منتشر شده، آمده است: این میزان از دو هزار و ۴۰۰ تُن انتشار این گاز که در سال ۲۰۱۷ توسط چین و هند به برنامه محیط زیست سازمان ملل گزارش شد، بسیار بیشتر است. HFC-۲۳، یک محصول جانبی در تولید ماده سرماساز HCFC-۲۲ است؛ HCFC-۲۲ یک گاز گلخانه‌ای است که لایه اُزن را تخلیه می‌کند.  

بر اساس گزارش‌های چین و هند، محققان انتظار داشتند که در اندازه‌گیری‌های آزمایش گازهای پیشرفته در اتمسفر جهان، شاهد کاهش ۹۰ درصدی سطوح HFC-۲۳ در فاصله زمانی میان سال‌های  ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ باشند. اما در عوض تفاوت مشاهده شده در انتشار گزارش شده و اندازه‌گیری شده HFC-۲۳ در آن دوره، معادل تمام انتشار کربن اسپانیا در یک سال بود.

به گفته استنلی، چین به احتمال زیاد در کاهش انتشار گاز HFC-۲۳ به گونه‌ای که گزارش داده، موفق نبوده است. به علاوه این مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است میزان قابل توجهی از تولید گزارش نشده HCFC-۲۲ در موقعیت‌های ناشناخته باشد که به انتشار قابل توجه HFC-۲۳ در اتمسفر به عنوان یک محصول جانبی منجر شده است.

HFC-۲۳ تولید شده در جریان ساخت HCFC-۲۲ به طور سنتی در اتمسفر آزاد شده است. بر اساس توافق‌های بین‌المللی برای محافظت از لایه ازن، پروتکل مونترال و اصلاحیه آن در سال ۲۰۱۶ به نام «اصلاحیه کیگالی»، قرار است HFC-۲۳ نابود شود. با این حال این توقف تدریجی تولید برای کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند آهسته‌تر است و هنوز به طور رسمی عملی نشده است.

با این حال هر دو این کشورها کاهش‌هایی را در انتشار این گاز گزارش داده بودند و هند در سال ۲۰۱۶ قانونی را به تصویب رساند که به سوزاندن HFC-۲۳ وابسته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =