طرح یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس خلخال اجرا شد

اردبیل _ ایرنا _ سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خلخال از اجرای طرح ملی یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس واقع در محدوده منطقه حفاظت شده آق‌داغ این شهرستان خبرداد.

مهدی کسایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح با هدف آموزش زیست محیطی دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش منطقه شاهرود و با حضور محیط‌بانان این اداره در مدارس روستایی واقع در محدوده منطقه حفاظت شده آق‌داغ این شهرستان اجرا می‌شود.

او گفت: در راستای اجرای طرح و بمناسبت گرامیداشت هفته هوای پاک و با حضور ماموران محیط‌بانی خلخال مراسمی در مدرسه الزهرای روستای لرد از توابع بخش شاهرود این شهرستان برگزار و در این برنامه آموزش مسائل زیست محیطی با محوریت آموزش ظرفیت‌های موجود منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال به دانش‌آموزان این مدرسه ارائه شد.

کسایی با بیان اینکه پیش از این نیز طرح یک ساعت با محیط‌بانان خلخال در مدرسه پسرانه شریعتی روستای لرد اجرا شده، اظهارداشت: در این مراسم محیط‌بانان مطالبی با محوریت هوای پاک، منابع طبیعی آلودگی هوا , منابع مصنوعی آلودگی هوا ، انواع مواد آلوده‌کننده هوا، راهکارهای جلوگیری از آلودگی هوا و پتانسیل‌ها و قابلیت‌های زیست محیطی و بوم‌گردی منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال را ارائه کردند.
وی افزود: اهداف مهم اجرای این طرح در مدارس روستایی ارتقای آگاهی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها از داشته‌های محیط زیست منطقه ، ارتقای سطح فرهنگ مشارکت دانش‌آموزان و نوجوانان در حفظ و حراست از محیط زیست با ایجاد حس احترام و علاقه به محیط زیست پیرامون ، نهادینه شدن اخلاق محیط زیستی و کاهش معضلات زیست محیطی در منطقه حفاظت شده آق‌داغ و مناطق آزاد شهرستان خلخال است.

کسایی اظهارداشت: آموزش مطالبی نیز با محوریت حیات وحش منطقه ، جلوگیری از آتش‌سوزی مراتع، برنامه عمل گونه‌های حفاظت و مدیریت پلنگ و خرس قهوه‌ای،  ضرورت حفاظت از منابع ملی و عرصه‌های طبیعی و جلوگیری از  تخریب و تصرف آن و پتانسیل‌ها ،ظرفیت‌ها و قابلیت‌های زیست محیطی و بوم‌گردی منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال از سایر اهداف اجرای طرح یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس روستایی واقع در این مناطق است.

روستای لرد بزرگترین روستای خلخال از توابع بخش شاهرود این شهرستان در منطقه حفاظت شده آق‌داغ واقع شده و دارای ۹۲۶ خانوار و بیش از چهار هزار نفر جمعیت داشته و برخلاف سایر روستاها که مهاجرت روندی رو به رشد دارد در این روستا مهاجرت معکوس است.

شهرستان خلخال  در جنوب استان واقع شده و منطقه حفاظت شده آق‌داغ نیز به مساحت ۸۸ هزار هکتار در سال ۱۳۸۹ طی مصوبه ۳۲۲ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور مصوب و ثبت رسمی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =