دستگاه‌های مقصر در افزایش تصادفات جاده‌ای به تخلفات اداری معرفی می‌شوند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه بااشاره به افزایش تلفات درون شهری استان در ۹ ماه گذشته از معاون عمرانی استانداری خواست، ظرف ۱۰ روز با کمک سازمان بازرسی، پزشکی قانونی و بازرسی استانداری کوتاهی دستگاه‌های اجرایی در افزایش تلفات جاده‌ای را برای ارجاع به تخلفات اداری و هیات حل اختلاف اعلام کند.

هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در نشست کمیسیون ایمنی راه های استان که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: افزایش تلفات ۳۶ نفری تصادفات درون شهری استان نسبت به سال گذشته به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست و اگر دستگاهی کوتاهی و قصور داشته باید پاسخگو باشد.

وی همچنین از شورای ترافیک استان خواست ظرف ۴۸ ساعت برنامه کاهش تلفات جاده ای در ۲ ماه آخر سال را به شهرداری ها، فرمانداری ها، پلیس راه و دستگاه های ذی ربط ابلاغ کند و به صورت هفتگی جلسه نظارت بر اجرای برنامه ها را نیز تشکیل دهد.

بازوند، استدلال پریدن مردم از روی نرده‌های بین بلوارها و یا اینکه وانت های دورگرد میوه فروشی باعث افزایش تلفات تصادفات درون شهری هستند را رد کرد و گفت: اگر ۲ درصد از تلفات درون شهری ناشی از این عوامل باشد که در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور وجود دارند پس چرا آنها افزایش تلفات نداشته اند و افزایش تلفات درون شهری به این دلایل را توجیه‌ناپذیر است.

او در ادامه بر نرده گذاری نقاط پرحادثه درون شهر (بلوارها) و ساماندهی وانت‌های میوه فروش سطح شهر تاکید کرد.

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلفات زیاد جاده کرمانشاه به کامیاران؛ معاون عمرانی استانداری را مامور آسیب شناسی نقاط پرحادثه این محور کرد و آن را برای وزارت راه و شهرسازی برای تامین اعتبار و اولویت بندی برای رفع نقص این جاده در سطح کشور ارسال کند. 

بازوند در ادامه با پیشنهاد رییس پلیس راه کرمانشاه مبنی بر توقف ۴۸ ساعته خودروهایی باسرعت بیش  از ۱۴۰ کیلومتر در تعطیلات نوروزی سال ۹۹ موافقت کرد و گفت: این پیشنهاد را در شورای تامین استان مصوب خواهیم کرد.

وی همچنین با اعتبار ۱۰۰ میلیون تومان برای تامین سوخت گشت های پلیس راه استان کرمانشاه موافقت کرد.

بازوند در پایان از شورای ترافیک استان خواست برای کاهش تصادفات تعطیلات نوروز ۹۹ و برنامه کاهش تصادفات و تلفات جاده ای در سال ۹۹ تا اسفند ماه برنامه های خود را ارایه دهند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت و ۱۴ شهرستان بیش از هشت هزار و ۵۰ کیلومتر جاده اصلی و فرعی دارد که در ۹ ماه گذشته در تصادفات درون شهری ۳۶ نفر و در تصادفات برون شهری ۹ نفر افزایش تلفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته که ۷۲ درصد آنها عابران پیاده بوده اند.

کرمانشاه همچنین در تلفات جاده ای؛ عابران پیاده رتبه اول کشور و تلفات موتورسیکلت رتبه سوم نسبت به جمعیت در کشور را داراست.