۹۰ درصد شهرداری‌های قزوین به کمک‌های دولتی وابسته‌اند

قزوین - ایرنا - مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری قزوین گفت: بیش از ۱۹ شهرداری در قزوین معادل ۹۰ درصد به کمک‌های دولتی وابسته است که باید به فکر درآمدهای پایدار برای آنها باشیم.

مصطفی صالحی روز چهارشنبه در نشست با شهرداران و شوراهای اسلامی شهر قزوین که با حضور حسین رجب صلاحی معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برگزار شده بود، افزود: بودجه شهرداری های قزوین در سال جاری یک هزار و ۱۶ میلیارد تومان بود که تحقق همین رقم برای سال آینده امکان پذیر نیست.
وی به مشکلات بودجه شهرداری‌های استان قزوین اشاره کرد و گفت: ۵۷ درصد درآمدهای شهرداری به ساخت و سازها و صدور پروانه اختصاص دارد که در شرایط فعلی با رکود صنعت ساختمان شاهد کاهش چشمگیر درآمد در شهرداری‌ها هستیم.
صالحی به اختصاص منابع ارزش افزوده مالیات به شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: در ۱۰ ماهه اول سال جاری ۱۵۵ میلیارد تومان از محل ارزش افزوده‌ها به درآمدهای شهرداری واریز شد که نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت و افزایش چندانی نداشتیم.
این مسؤول گفت: متاسفانه ماشین آلات شهرداری‌ها از وضعیت چندان خوبی برخوردار نیستند و از مجموع ۱۶۸ دستگاه ماشین آلات در شهرداری‌های استان، بیشتر آنها بالای ۲۰ سال عمر کرده‌ و درحال فرسوده شدن هستند.
صالحی تصریح کرد: فقدان ماشین آلات مناسب باعث می‌شود تا در مواقع بحرانی همانند سیل با مشکلات عدیده‌ای روبرو شویم و از دادن امکانات و خدمات رسانی بهتر به مردم ناتوان شویم.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری قزوین با انتقاد از لایحه بلاتکلیف مدیریت یکپارچه شهری در مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی این قانون تصویب نشود و نتوانیم به یک الگوی مورد هدف برسیم، مشکلات همچنان ادامه دارد و لازم است در این رابطه پیگیری لازم صورت پذیرد.
صالحی خاطرنشان کرد: معیشت مردم برای ما اهمیت دارد و باید بودجه شهرداری‌ها بر اساس وضعیت گرانی و اوضاع اقتصادی جامعه بسته شود تا رفاه حال جامعه فراهم گردد.
استان قزوین دارای ۲۶ شهر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =