فعالیت سامانه بارشی پرفشار از فردا در آذربایجان‌غربی

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد با اشاره به ورود سامانه بارشی پرفشار از فردا، پنج‌شنبه به آذربایجان‌غربی گفت: این سامانه همه مناطق استان را تحت تاثیر قرار داده و موجب بارش سنگین برف در بسیاری از شهرستان‌ها خواهد شد.

اردلان محمدپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که از اواخر وقت فردا سامانه بارشی جدیدی وارد آذربایجان‌غربی می‌شود که فعالیت خود را به صورت بارش برف و افزایش مه نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه تا اواخر شنبه هفته آینده در منطقه ادامه خواهد داشت، ادامه داد: برای امروز و فردا نیز بارش‌های پراکنده و متناوب پیش‌بینی شده که بیشتر مناطق جنوبی و مرکزی استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: با خروج این سامانه از استان از روز شنبه احتمال کاهش شدید دما بین هشت تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: در شبانه‌روز گذشته پیرانشهر با هفت میلی‌متر پرباران‌ترین شهر استان بود و پس از آن شهرهای مهاباد، بوکان و سردشت با سه میلی‌متر بارندگی در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

وی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته چالدران با دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد سردترین و پلدشت با دمای پنج درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین شهرهای استان بودند.

 «محمدپور»، اضافه کرد: در این مدت دمای هوای ارومیه بین منفی ۴ و یک درجه سانتی‌گراد و هوای مهاباد نیز بین منفی یک و  سه درجه سانتی‌گراد بالای صفر در نوسان بود.

طی پاییز امسال در مجموع ۶۶.۲ میلی‌متر بارندگی در آذربایجان‌غربی ثبت شد که این مقدار در مقایسه با بارش‌های سال قبل ۵۸ درصد و در مقایسه با ۹۲ میلی‌متر بارندگی میانگین بلندمدت نیز ۲۸ درصد کاهش یافت.

آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است.

آب و هوای این آذربایجان‌غربی سرد و کوهستانی است و بارش‌ها در این استان از آبان‌ماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =