توسعه زنبورداری به پایداری طبیعت کمک می کند

کرج - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت که توسعه زنبورداری بر خلاف برخی پروژه های تولیدی دیگر به پایداری طبیعت و زیست بوم  کشور کمک می کند.

سعید اسماعیل خانیان روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی پژوهشی زنبورعسل ایران که در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، افزود: با توجه به وضعیت اقلیم و اکولوژی کشور ما توسعه در بخش های مختلف به جز زنبورداری، مناسب و عقلانی نیست زیرا هر قدر توسعه کمی بیشتر شود منجر به تخریب بیشتر زیست بوم خواهد شد.

وی با بیان توسعه مخرب بازخورد منفی دارد، اظهار داشت: در سال های گذشته به دلیل عدم شناخت درست از سیستم تغییر اقلیم  سطح آب های  زیرزمینی کاهش یافت و تالاب ها به کانون ریزگرد تبدیل شدند.

همچنین  توسعه نامناسب  سبب شده تا بسیاری از گونه ها و تنوع ژنتیکی  سازگار با اقلیم از دست برود.

اسماعیل خانیان ادامه داد: توسعه کمی زنبورداری برعکس توسعه  دیگر بخش ها به دلیل گرده افشانی که دارد موجب پایداری طبیعت می شود و به همین دلیل  روی توسعه کمی این بخش برنامه ریزی خواهد شد.

رییس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اظهار داشت: یکی  از مسایل مهم در پرورش و تولید عسل،  اعتماد بازار به تولید است که مشکلات زیادی در این بخش داریم.

وی بیان داشت :دراین زمینه نیازمند سازوکار مناسب بوده و باید به صورت علمی و عملی به آن پرداخت.

اسماعیل خانیان تاکید کرد که پژوهش در بازار و برندسازی  از دیگر نیازهای زنبورداری در کشور است که باید توسط اتحادیه ها انجام شود.

دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی پژوهشی زنبورعسل در ایران به مدت ۲ روز در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار می شود.

به دبیرخانه این کنگره ۱۰۱ مقاله علمی ارسال شد که ۸۶ مقاله پذیرفته و ۲۱ مقاله به صورت سخنرانی و ۶۵ مقاله نیز به صورت پوسترارایه می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =