برف راه ۴۰ روستای کردستان را بست

سنندج - ایرنا - معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: بارش برف و یخبندان شب گذشته در مناطق غربی این استان راه ارتباطی ۴۰ روستا در نقاط مختلف را بسته است.

رامبد نوذری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راه این تعداد روستا به صورت مقطعی و بدلیل بارش سنگین برف شب گذشته در سه شهرستان کامیاران، بانه و سروآباد مسدود شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در هر کدام از این محورهای روستایی بطور متوسط پنج تا ۱۰ راهدار مستقر شده و در حال بازگشایی راه‌ها هستند، افزود: عمده روستاهایی که راه آنها مسدود شده در مناطق سخت گذر و انتهای مسیرهای روستایی واقع شده‌اند که پیش بینی می‌شود تا عصر امروز این راه‌ها بازگشایی شود.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان اضافه کرد: هم اکنون تردد در تمام محورهای اصلی و بین شهری استان بدون مشکل در جریان است و این راه‌ها باز و تردد خودروها به صورت روان در حال انجام است اما مه گرفتگی پدیده غالب در جاده‌های کوهستانی و مرتفع است.

وی یادآور شد: محور سقز - بانه، سقز - بوکان قروه - همدان (سه راهی اسدآباد) اکنون مه گرفتگی داریم که شدت این پدیده در گردنه و نقاط کوه ستانی تمام این محورها بیشتر از سایر نقاط است.

نوذری گفت: هم اکنون کولاک خفیف نیز در محور سنندج - همدان (محدود صلوات آباد) و دیواندره - سقز (محدوده زرینه) و  کولاک، لغزندگی سطح جاده و تردد با زنجیر چرخ سروآباد - اورامانات (ژالانه) از دیگر پدیده‌های جاده‌های استان است.

در حال حاضر آسمان استان کردستان نیمه ابری تا تمام ابری، کولاک و مه خفیف و بدون بارش در بیشتر مناطق است.

‌طرح زمستانی راهداری و پلیس راه همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود در این طرح،  ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت ۲۴ ساعته در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده‌های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده‌های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =