صلاحیت ۲۸ داوطلب مجلس خبرگان رهبری تایید شد

استان‌ها- ایرنا- نتایج بررسی صلاحیت ۳۰۳ داوطلب انتخابات اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان اعلام شد، انتخاباتی که قرار است همزمان با یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه برگزار و جایگزین افرادی که دار فانی را وداع کردند، تعیین شود.

خبرگان رهبری مجلسی متشکل از ۸۸ فقیه واجد شرایط است که اکنون به دلیل درگذشت تعدادی از این نمایندگان ۷ کرسی در پنج استان خالی است.

بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسوولیت تعیین ولی فقیه (رهبر جمهوری اسلامی) را دارد. مدت هر دوره این مجلس که اعضای آن به وسیله انتخابات و توسط رأی مستقیم و مخفی مردم انتخاب می‌شوند، هشت سال است.

شورای نگهبان که این روزها بسیار پر کار است و مسوولیت بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را دارد، در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، تهران، قم و شیراز اقدام به اعلام وضعیت ثبت نام و تائید یا رد نامزدها کرده که تا آخر وقت امروز نتایج به اطلاع آنها می رسد تا در صورت اعتراض، افراد درخواست خود را ارائه دهند.

بر اساس قوانین داوطلبان پس از اعلام نتایج روزهای سوم تا پنجم بهمن ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوطه اعتراض خود را اعلام کنند و نتیجه نهایی تایید صلاحیت‌ها و بررسی اعتراض‌ها ۱۵ بهمن ماه از طریق شورای نگهبان به وزارت کشور و ۱۶ همین ماه اسامی داوطلبان نهایی از طریق رسانه ها اعلام می‌شود.

مهلت قانونی تبلیغات برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز از ۱۷ بهمن تا ۳۰ همین ماه به مدت دو هفته تعیین شده است و داوطلبان شرکت در انتخابات می توانند برای تبلیغات به طور برابر از ظرفیت صدا و سیما استفاده کنند.

برای انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری ۳۰۳ نفر برای ۵ حوزه انتخابیه استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم که شامل ۷ کرسی نمایندگی خبرگان است، ثبت‌نام کردند که تاکنون نتایج تعیین صلاحیت داوطلبان در همه استان‌ها مشخص و اعلام شده است.

تهران با ۱۶ نفر آماده رقابت در انتخابات خبرگان

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: از ۱۴۴ داوطلب که ۷۰ نفر آنان انصراف داده بودند صلاحیت ۱۶ نفر برای شرکت در انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری استان تهران تایید شد.

شکراله حسن بیگی افزود: ۵۸ نفر از مجموع ۱۴۴ داوطلب ثبت‌نام کننده رد صلاحیت شدند و ۱۶ نفر برای رقابت بر سر سه کرسی استان تهران باقی ماندند.

وی اظهار داشت: آن دسته از داوطلبانی که صلاحیت آنان رد شده است می توانند برای ثبت تقاضای رسیدگی مجدد خود از سوم تا پنجم بهمن ماه به دفاتر هیئت نظارت یا فرمانداری تهران مراجعه کنند.

در حوزه انتخابیه تهران، به‌دلیل درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی و آیت الله سیدابوالفضل میرمحمدی باید انتخابات میان دوره‌ای برگزار شود. 

تائید صلاحیت چهار داوطلب در خراسان رضوی

محمدرضا هاشمی رییس حوزه انتخابیه انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری در خراسان رضوی نیز با بیان اینکه از میان ۲۹ نامزد شرکت در نخستین میان دوره ای صلاحیت چهار نفر تایید شده است، گفت: از مجموع ۲۹ داوطلب شرکت در این انتخابات در خراسان رضوی ۱۲ نفر انصراف دادند و از میان ۱۷ داوطلب باقی مانده صلاحیت چهار نفر توسط شورای نگهبان تایید شده است.

۶ نفر از ۸۸ نماینده مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در جمع خبرگان هستند و از آنجا که سال گذشته آیت الله سید محمود شاهرودی نماینده این استان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درگذشت باید یک نفر جایگزین وی شود.

تائید صلاحیت ۲ نامزد خبرگان در قم 

مرتضی حیدری فرماندار قم نیز از تائید صلاحیت ۲ نفر و رد صلاحیت ۲۶ نفر از میان ۵۷ نفر ثبت نام کننده برای شرکت در رقابت های اولین دوره انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در این استان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه از میان این ثبت نام کنندگان همچنین ۲۹ نفر پیشتر اعلام انصراف کرده بودند، تصریح کرد: بنابر آیین نامه انتخابات، فرمانداری تا امروز دوم بهمن ماه مراتب به داوطلبان اعلام می شود و آنها نیز طبق تبصره ۲ ماده ۱۶ این آیین نامه سه روز (از ۳ تا ۵ بهمن ماه) فرصت خواهند داشت اعتراض مکتوب خود را ارائه کنند. 

آیت‌الله محمد مومن از فقهای شورای نگهبان و نماینده مردم قم دوم اسفند سال ۹۷ به دلیل بیماری در بیمارستان تهران درگذشت و به همین علت مردم استان قم باید یک نفر را جایگزین وی در مجلس خبرگان رهبری کنند.

تائید صلاحیت پنج داوطلب انتخابات خبرگان در خراسان شمالی 

با توجه به درگذشت آیت الله حبیب الله مهمان نواز، نماینده چهار دوره استان خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری در اردیبهشت سال گذشته جایگزین وی در انتخابات اسفندماه باید انتخاب شود.

رییس هیات نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خراسان شمالی از تائید پنج نفر از داوطلبان نامزدی در انتخابات در این حوزه با برگزاری آزمون تخصصی و سنجش توان علمی آنان خبر داد و گفت: از مجموع ۳۶ نفری که برای نامزدی از حوزه این استان نام نویسی کرده بودند ۱۵ نفر طبق بند ب ماده ۳ قانون انتخابات این مجلس موفق به کسب امتیاز لازم در امتحان تخصصی نشدند و ۱۶ نفر از داوطلبان نیز از ادامه حضور در این عرصه انصراف دادند.

عابدین عابدی‌مقدم افزود: در اولین فرصت نتایج بررسی صلاحیت این داوطلبان توسط فرمانداری ها به آنان اعلام خواهد شد که پس از ابلاغ می توانند نسبت به رای صادره اعتراض کنند تا بررسی شود.

وی یادآورشد: داوطلبان معترض می توانند تا پنجم بهمن اعتراض های خود را تحویل دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان شمالی و یا تهران بدهند.

 

احراز صلاحیت یک داوطلب انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در فارس

محمدرضا امیری فرماندار شهرستان شیراز ظهر چهارشنبه از تایید صلاحیت یک نفر از داوطلبان انتخابات میان‌دوره ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری در استان فارس خبر داد و گفت:  ۳۷ داوطلب برای انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری در استان فارس ثبت نام کردند.

وی با اعلام اینکه تاکنون ۲۳ نفر از داوطلبان انصراف خود را اعلام کرده‌اند، اضافه کرد: در مجموع ۱۴ نفر از این افراد تا زمان بررسی صلاحیت ها باقی ماندند که از این افراد، صلاحیت یک نفر تایید شده است.

فارس در مجلس خبرگان، پنج کرسی نمایندگی دارد که انتخابات میاندوره ای برای جایگزینی مرحوم آیت الله اسدالله ایمانی در این استان برگزار خواهد شد؛ برای این منظور باید حداقل ۲ نفر داوطلب نمایندگی باشند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =