۳۰ هزار تن شن و نمک بین راهدارخانه‌های چهارمحال و بختیاری توزیع شد

شهرکرد-ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری از توزیع ۳۰ هزار تن شن و نمک در راهدارخانه‌های استان برای اجرای طرح زمستانی راهداری خبر داد.

شهرام ندیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال ۵ هزار تن نمک و ۲۵ هزار تن شن در ۴۲ راهدارخانه ثابت و سیار استان به منظور  جلوگیری از لغزندگی جاده‌های برفگیر استان توزیع شده است.

وی، با تاکید بر فرهنگسازی در خصوص تردد خودروها با زنجیرچرخ در هنگام بارش برف و باران، اظهار داشت: با توجه به اینکه هیچ‌گونه تغییری در طول محور و جاده‌های ارتباطی در چند سال گذشته وجود نداشته، اما میزان خرید نمک و شن افزایش چشمگیر داشته است.

ندیمی افزود:گاهی مشاهده می‌شود که رانندگان به جای استفاده از تجهیزات زمستانی از جمله لاستیک مناسب، زنجیزچرخ و استفاده از چراغ مه‌شکن در مواقع بارش، تنها توقع دارند که در طول بارشها، جاده‌ها در طول تمام زمان بارش بدون برف باشد، در حالی که خودروهای برفروب مشغول کار هستند، دوباره بلافاصله برف بر روی جاده‌ها می‌نشیند و نمی‌توان جلو بارش را گرفت.

به گفته وی، در هنگام بارش برف هر ۳۰ کیلومتر محور ارتباطی زیر پوشش یک ماشین برف‌روب قرار دارد و رانندگان باید با تجهیزات رانندگی مناسب در محورها حرکت کنند.

ندیمی، با تاکید بر اینکه استفاده از شن در جاده‌ها مخاطرات زیست محیطی به دنبال دارد، افزود: ۶ هزار و ۴۰۰ آبرود در طول محورهای مواصلاتی و مسیرهای ارتباطی وجود دارد که با استفاده از این میزان نمک سالانه ۵ درصد به این آبرودها آسیب وارد می‌شود.

به گفته وی، براساس برآورد انجام شده سالانه ۳۰۰ آبرود در استان از بین می‌رود که تا ۲ دهه آینده تمام این آبرودها تخریب خواهد شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چهارمحال وبختیاری افزود: توسعه راه‌های به بزرگراه و آزادراه از خواسته‌های مهم مردم و رانندگان است، اما استفاده از این ظرفیت و رعایت سرعت مطمئنه در هنگام بارندگی نیاز به فرهنگسازی دارد.

وی، از رانندگان خواست با رعایت حوصله در رانندگی، از تجهیزات مناسب و زنجیر چرخ در زمان بارندگی استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، در استان چهارمحال و بختیاری بیش از ۳هزار و ۷۳۲ کیلومتر جاده و محور مواصلاتی وجود دارد.

بارش برف در زمستان گاهی در ارتفاعات و گردنه‌ها تا بالای یک‌متر نیز می‌رسد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =