۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۲
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 83643436
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خسارتی که سیل بر هرمزگان تحمیل کرد

بندرعباس- ایرنا- سیل بنیان کن اخیر با وجود اینکه نعمت‌های فراوانی را برای هرمزگان به همراه داشت، اما خسارت‌های هنگفتی نیز به زیرساخت‌های استان تحمیل کرد که طبق برآوردهای اولیه بیش از بودجه عمرانی یکساله استان است.

در بودجه امسال پیش بینی اختصاص ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های عمرانی از محل تملک دارایی برای هرمزگان شده بود اما هنوز تا پایان سال مالی فرصت باقی مانده و مشخص نیست که چه میزان ازاین اعتبار برای طرح‌های استان محقق می‌شود که خسارت‌های سیل اخیرنیز با ۵ هزارمیلیارد ریال بیشتر به آن اضافه شد.

شاید سیل ازیک سو جدی گرفته نشده بود و از سوی دیگر نیز زیرساخت‌ها برای این حجم از آورده مهیا نبود از این رو به مناطق روستایی که کمتر برای پیشامد سیل تدابیری نشده بود بیشترین خسارت زد که سال‌ها زمان می‌برد به حالت عادی برگردد.

تلاش‌های زیادی تا پیش از فرودآمدن باران وسیلابی شدن شرق هرمزگان از جمله نشست‌های ستادبحران در استان برگزارشد اما برخی مسائل به توجه نکردن به حریم رودخانه‌ها و تصرف وساخت و سازهای غیرمجاز وهمچنین توجه نکردن به خطر در معرض سیل قرارگرفتن این مناطق، دراین خسارت موثر است.

سیل علاوه بر خسارت به واحدهای مسکونی مردم، محصولات کشاورزی و زمین‌های زیرکشت، پل‌ها، جاده‌ها، آبنماها، تاسیسات آبی، برق، مخابرات ومدرسه‌ها را هم از بین برد و حجم زیادی از گل ولای به جای گذاشت که برای برگشت به حالت اولیه زمان زیادی لازم است.

درجریان این سیل طغیان گر مردم مناطق مختلف، مسوولان و خیران به کمک مردم سیلزده آمدند و با کمک‌های انسان دوستانه خود توانستند تا حدودی دردهای مردم را کاهش دهند اما از امروز باید برای ساخت وبازسازی و نگهداشت مردم در این مناطق بایستی همت شود.

یکی از جلوه‌های خوب کمک رسانی حضور پرشمار نیروهای مسلح ارتش وسپاه برای کمک رسانی به آسیب دیدگان بود و دستگاه‌هایی همچون دانشگاه علوم پزشکی، جمعیت هلال احمر و سایر نهادها وسازمان‌های دولتی درجریان سیل کمک کردند که به سیل مهربانی معروف شد.

ثبت بیشترین بارش هفته شانزدهم سال آبی درهرمزگان 
استان هرمزگان که درطول ۲ دهه اخیر روند خشکسالی آن را به شدت با مشکل بی‌آبی مواجه کرده بود یک دفعه با بارندگی اخیر یک خیز بزرگی برداشت که براساس گزارش هواشناسی بیشینه مجموع بارش هفته شانزدهم سال آبی (۱۶ تا ۲۲ دی ماه) در ایستگاه  قشم (ساحلی) در استان به میزان ۲۱۵.۳ میلیمتر ثبت شده است.

براساس این گزارش، درهفته شانزدهم از سال زراعی امسال، تمام استان‌های کشور بارشی از 20 تا 150 میلی‌متر داشته‌اند که بیشترین بارندگی مربوط به استان‌های سیستان وبلوچستان، هرمزگان، بخش‌هایی از استان‌های فارس، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران و گیلان بوده است.

همچنین در این هفته بیشینه دمای کشور در ایستگاه زرآباد (استان سیستان وبلوچستان) با ۲۸.۷ درجه سلسیوس ثبت شده است، این درحالی است که در هفته گذشته هم‌وطنان ما در ایستگاه کوهرنگ (استان چهارمحال و بختیاری) دمای ۲۰.۸ درجه زیرصفر را تجربه کرده‌اند و نسبت به درازمدت بیشترین دما در اهواز ( استان خوزستان) با ۴۹.۳ و کمترین دما نوژه (استان همدان) با دمای ۳۴ درجه زیر صفر گزارش شده است.

برآورد ۱۵هزارمیلیارد ریالی خسارت سیل درهرمزگان
استاندار هرمزگان گفت: براساس برآوردهای نهایی، سیل اخیر ۱۵هزارو ۶۱میلیارد و۷۵۴ میلیون ریال به استان خسارت وارد کرد که بیشتر آن مربوط به بخش راه، ارتباطات، آموزش وپرورش، کشاورزی، بهداشت ودرمان، شهرداری‌ها، مسکن، برق، حمل ونقل و آب و فاضلاب بوده است.

فریدون همتی درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون گزارش خسارت‌ها به دولت اعلام شده و درنشست هیات دولت مطرح و درخصوص آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی تصریح کرد: مجموعه دولت پیگیر شرایط مناطق سیل زده جنوب کشور از جمله هرمزگان هستند و با حمایت‌های ویژه، خسارت‌های سیل در کوتاه‌ترین زمان جبران می‌شود.

همتی درخصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده استان گفت: هم اکنون شرایط تا حدودی به حالت عادی بازگشته و امدادرسانی به مردم این مناطق همچنان ادامه دارد.

استاندارهرمزگان بیان داشت: درحال حاضر آب همه روستاها به جز ۳۰ روستای شهرستان جاسک و ۶ روستای شهرستان بشاگرد و ۲ روستای سندرک میناب وصل شده و در مجموع از ۳۳۵ روستایی که دچار قطعی آب بود، مشکل ۲۹۷ روستا برطرف شده است.

همتی ابرازداشت: هم اکنون مشکل عمده ای در برقراری ارتباط در مناطق سیل زده نداریم و تنها در روستاهایی که بدون برق هستند، هنوز مسیر دسترسی آن‌ها بازگشایی نشده و امکان انتقال دیزل ژنراتور جهت تامین برق اضطراری نیست و مشکل ارتباط تلفن ثابت و همراه وجود دارد.

وی، بیشترین خسارت وارده در سیل اخیر را به حوزه راه عنوان کرد و گفت: ۶ محور شریان اصلی، ۱۰ محور فرعی و ۳۷ مسیر روستایی خاکی دچار خسارت‌های بسیاری شد.

استاندار هرمزگان بیان داشت: با تلاش‌های شبانه روزی صورت گرفته همه مسیرها به جز سه مسیر روستایی در شهرستان جاسک و ۲ مسیر روستایی در شهرستان بشاگرد بازگشایی شده است.

همتی ابرازداشت:  بخش راه‌ها به دلیل نقش زیرساختی آن درجهت تداوم فعالیت سایر بخش‌های امدادی حیاتی بوده و از این رو در صدر فعالیت‌های ستاد پاسخ به بحران قرار دارد.

مسیر ۲۱ روستا در جاسک و بشاگرد مسدود است

استاندار هرمزگان گفت: ۹۵۰ کیلومتر راه روستایی در بشاگرد بازگشایی شده و درحال حاضر تنها مسیر ۱۱ روستای کوهستانی شهرستان جاسک و ۱۰ روستا در بشاگرد مسدود است که تیم‌های عملیاتی با جدیت و پشتکار مشغول انجام عملیات بازگشایی مسیرها هستند.

همتی یادآورشد: هم اکنون ۱۲۴ دستگاه راه‌سازی شامل ۲۲ دستگاه بولدوزر، ۲۴ دستگاه گریدر، ۳۰ دستگاه لودر، ۴۰ دستگاه کامیون و ۸ دستگاه کمرشکن متعلق به راهداری، سپاه، ارتش،  شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و بخش خصوصی و ۱۸۵ نفر درحال فعالیت شبانه روزی برای بازگشایی کامل مسیرها هستند.

استاندار هرمزگان در خصوص خسارت‌های وارد به حوزه انرژی برق نیز گفت: خسارت‌های بسیاری به این بخش وارد شده و حدود ۲۰۰ کیلومتر شبکه ۲۰ کیلوولت نیازمند مقاوم سازی است.

همتی اضافه کرد: چند پست فوق توزیع نیز دچار آسیب شده و از مدار فعالیت خارج گشته، ۵۰ دستگاه پست هوایی تخریب شده و ۱۵ کیلومتر شبکه فشار ضعیف در روستاها به طور کامل تخریب شده است.

وی، خسارت‌های وارد شده به بخش کشاورزی را بسیار بالا دانست و گفت: مهم‌ترین خسارت‌های واردشده در این بخش، تخریب سه هزار و ۲۰۰ هکتار زمین زراعی، ۳۵۰ هکتار باغ، تلف شدن سه هزار و 100 راس دام، تخریب ۸۰ واحد دامداری، تخریب ۱۷۰ حلقه چاه کشاورزی و تخریب ۵۰ کیلومتر جاده بین مزارع، ۶۰ سازه آبخیزداری و از بین رفتن یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار است.

همتی یادآورشد: درسیل اخیر به ۲۱ مدرسه و ۵۲ کلاس درس آسیب جدی وارد شده و ۳۳ مدرسه در قالب ۷۶ کلاس درس و 2 سالن نیازمند تعمیر اساسی و تامین تجهیزات هستند.

خدمات رسانی به مناطق سیل زده با قوت ادامه دارد

استاندار هرمزگان گفت: تمام مجموعه‌ها و دستگاه‌های اجرایی از جمله نیروهای سپاه، ارتش، هلال احمر، بسیج و گروه‌های مردمی از همان ابتدا برای امدادرسانی و ارائه خدمات به سیل زدگان پای کار آمدند و خدمات رسانی همچنان با قوت ادامه دارد.

همتی تصریح کرد: با برآورد خسارتی که صورت گرفته و گزارش آن به وزارت کشور و هیات دولت ارائه شده، تلاش می‌کنیم به سرعت روند جبران خسارت‌های ناشی از سیل در شرق هرمزگان و بازسازی خانه‌های آسیب دیده و سایر تاسیسات و زیرساخت‌ها را هرچه سریع‌تر آغاز کنیم.

خسارت ۹ هزار میلیاردریالی سیل به زیرساخت‌های هرمزگان 

یکی از تاسیسات زیربنایی استان هرمزگان که در جریان این سیل خسارت دید راه‌های ارتباطی بود که به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان  ۹ هزار میلیارد ریال سیل به زیرساخت‌های 2 منطقه سیلزده جاسک و بشاگرد در شرق خسارت زد.

رضا مدرس دراین باره افزود: سیل اخیر به زیرساخت‌های برق، آب، راه، ارتباطات در این شهرستان‌های جاسک و بشاگرد خسارت وارد کرده که رقم آن قابل ملاحظه می‌باشد و هنوز خسارت‌های واردشده به واحدهای مسکونی در مناطق سیلزده به صورت کامل ارزیابی نشده و نمی‌توان رقمی در این خصوص اعلام کرد.

بنا به اظهاروی، باتوجه به حضور جهادی وشبانه روزی دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف و سرعت بالای کار برای امدادرسانی و رفع مشکلات مردم در این شهرستان‌ها، پیش بینی می‌کنیم که اوضاع مناطق سیل زده تا روز شنبه هفته آینده عادی شود و کار بازسازی پس ازآن آغاز می‌گردد.

این مقام مسوول درخصوص وضعیت راه‌های مناطق سیل زده نیز گفت: اکنون همه محورهای اصلی در این شهرستان‌ها بازگشایی و در مسیر جاده جاسک به کنارک در محدوده استان هرمزگان رفت وآمد برقرار و برای ۱۰ روستای در مجاورت جاده جاسک- کنارک نیز راه‌های موقت ایجاد شده است.

آسیب سنگین جاده جاسک

وزیر راه وشهرسازی نیز که یکشنبه هفته جاری از مناطق سیل زده شرق هرمزگان بازدید کرده بود، گفت که آسیب شدید به جاده‌های جاسک واردشده و ابنیه فنی تا حدود زیادی خسارت دیده‌اند اما پل‌های ساخته شده از اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری و پل‌های مصوب سفر رییس جمهوری آسیبی ندیده‌اند و پل‌های جدید بزودی جایگزین پل‌های تخریب شده خواهندشد.

محمد اسلامی درخصوص منطقه سیلزده بشاگرد هم یادآورشد: با وجود کارهای انجام شده، بشاگرد یک محرومیت تاریخی دارد و در حوزه راه نیز راه‌های روستایی بشاگرد باید بهسازی و تکمیل شود که تا پایان دولت ۴۰۰کیلومتر راه روستایی در بشاگرد ساخته و آسفالت خواهدشد.

برنامه برای ساخت پل‌های ثابت و متحرک روی رودخانه جگین

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به نیاز فوری به پل برروی رودخانه جگین اظهارداشت: یک پل متحرک و یک پل ثابت بر رودخانه جگین ساخته خواهدشد که موجب سهولت در رفت وآمد و برقراری راه ارتباطی ۵۶ روستا دراین منطقه خواهدشد.

اسلامی تصریح کرد: بنابر درخواست اهالی این منطقه برای احداث پل بر رودخانه جگین و مطرح کردن آن از سوی استاندار هرمزگان، عملیات احداث پل بر رودخانه جگین در شهرستان بشاگرد تا پایان بهمن‌ماه سال جاری آغاز می‌شود که این پل دارای ۱۲ دهنه ۱۰ متری به طول ۱۲۰ متر است که بر روی این رودخانه احداث می شود.

به گفته وی، راه ۵۳ روستا در مناطق شرقی استان هرمزگان درجاسک و بشاگرد بر اثر سیل بسته شده بود که تاکنون راه ۴۳روستا بازگشایی شده است.

وزیر راه وشهرسازی یادآورشد: راه ۱۰ روستای دیگر نیز به دلیل واقع شدن در بستر رودخانه‌ها هنوز مسدود است که به همت نیروهای مسلح، دستگاه‌های اجرایی، نیروهای راهداری و پیمانکاران بخش خصوصی بزودی بازگشایی می‌شود.

اسلامی، با اشاره به خسارت‌های واردشده به زندگی، مسکن، باغ و دام مردم اظهارداشت: از ۲۹ دیماه امسال بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی در مناطق سیلزده مستقر شده‌اند تا پس از بررسی کارشناسی و برآورد خسارت نسبت به دادن وام بلاعوض برای تعمیر و بازسازی مسکن و تسهیلات ویژه برای جبران سایر خسارت‌ها اقدام کنند.

وی تصریح کرد: بخشی از خسارت‌ها به دلیل واقع شدن محل زندگی مردم در بستر یا حریم رودخانه‌هاست که باید خانه‌ها از این مناطق جمع آوری شود که البته وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای در این مرحله مطالعه برای جابه‌جایی روستاهای واقع شده در حریم یا بستر رودخانه‌ها را انجام می‌دهند و در سایر نقاط نیز با لایروبی و تحکیم دیواره رودخانه‌ها نسبت به ایمن سازی آن‌ها اقدام خواهدشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =