کمک ۳۵۰ میلیارد ریالی به نیازمندان از محل زکات در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی گفت: امسال بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال از محل زکات دریافتی به نیازمندان در شهرهای مختلف استان کمک شده‌است.

عزیز سهندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال ۹۱ درصد زکات جمع‌آوری شده در آذربایجان‌غربی برای کمک به نیازمندان هزینه شده که اولویت در این خصوص، کمک به نیازمندان روستا یا شهری است که زکات در آن جمع‌آوری شده‌است.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال حدود ۳۸۵ میلیارد ریال زکات در آذربایجان‌غربی جمع‌آوری شده که از این میزان ۳۵ میلیارد ریال نیز برای احداث نیازهای عمرانی روستایی از جمله خانه عالم و غسال‌خانه استفاده شده‌است.

وی بیان کرد: آذربایجان‌غربی همواره از استان‌های برتر در حوزه جمع‌آوری زکات در کشور بوده و امسال نیز در رده‌های برتر بین ۳۱ استان کشور قرار دارد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی از افزایش ۱۸ درصدی زکات جمع‌آوری شده طی سال جاری در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: مهاباد با ۶۷ میلیارد ریال بیشترین سهم را بین شهرستان‌های استان در حوزه جمع‌آوری زکات طی سال جاری داشته‌است.

سهندی گفت: در حال حاضر شورای زکات در ۸۰۰ روستای آذربایجان‌غربی راه‌اندازی شده که نقش موثری در جمع‌آوری روزافزون زکات دارد.

زکات در لغت، به ۲ معنای رشد و نمو و پاک آمده است.

کلمه «زکات» به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد، به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیرو برکت را دارد، و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشان آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این‌ ۲ به جهت اهمیت ویژه آنها است زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکاتنیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد و ذکر زکات در کنار نماز نشانه جامعیت اسلام و همه جانبه‌نگری دین مقدس اسلام است.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی هستند که زکات به آنها تعلق می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =