مقامات قضایی امریکا خواستار افزایش جریمه هالک بانک ترکیه شدند

تهران- ایرنا- به دنبال حضور نیافتن نمایندگان هالک بانک ترکیه در جلسات دادگاه، مقامات قضایی آمریکا خواستار افزایش جریمه برای این بانک شدند. 

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، دادستان‌های ایالات متحده از یک قاضی خواسته‌اند که مجازات‌های تشدید کننده‌ای را برای هالک بانک متعلق به دولت ترکیه اعمال کند تا این مجازات باعث شود که نمایندگان آن در دادگاه رسیدگی به اتهامات علیه این بانک حاضر و پاسخگویی شوند. 
جفری برمن دادستان آمریکایی از قاضی خواسته است جریمه روزانه یک میلیون دلار به خاطر تحقیر دادگاه به هالک بانک تحمیل کند، مجازاتی که وی گفت برای هر هفته عدم اجرای آن باید دو برابر شود. 

هالک بانک که بزرگترین سهامدار آن دولت ترکیه است به رغم دریافت دو احضاریه تا کنون از شرکت کردن در جلسات دادگاه و پاسخگویی به اتهامات خودداری کرده است. 

دستگاه قضایی آمریکایی مهرماه سال جاری هالک بانک ترکیه را به کلاهبرداری، پولشویی و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران متهم کرده و خواستار پاسخگویی این بانک در دادگاهی آمریکایی شدند.  

دادستان‌های امریکا  در کیفرخواست خود مدعی شدند که هالک بانک از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به اجرای طرحی کمک کرد که اجازه می‌داد ایران عایدات حاصل از فروش نفت و گاز در بازارهای جهانی را با استفاده از شبکه‌ای از شرکت‌ها خرج کند. 

این اتهامات مشابه همان اتهاماتی است که به «مهمت هاکان آتیلا» یکی از مدیران سابق هالک بانک وارد شده و سال گذشته بر مبنای آن محاکمه و به حبس محکوم شد. 

آتیلا معاون هالک بانک ترکیه که به اتهام معاونت در دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مارس ۲۰۱۷ در آمریکا بازداشت شده بود، اواخر تیرماه امسال بعد از ۲۸ ماه از زندان آزاد شد. 

دادگاه رسیدگی به اتهامات هاکان آتیلا اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار ترکیه‌ای به عنوان شاهد دادگاه وی حاضر شد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =