المالکی درخصوص سنگ‌اندازی در انتخاب نخست وزیر جدید عراق هشدار داد

تهران-ایرنا- «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق و رییس کنونی ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق سه‌شنبه شب به مانع‌تراشان در روند انتخاب نخست وزیر جدید و جانشین "عادل عبدالمهدی" هشدار داد.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی "سومریه نیوز" عراق، المالکی در توئیتی نوشت: مسؤول عواقب فاجعه‌آمیز طولانی شدن روند انتخاب نخست‌وزیر عراق در آینده، افرادی هستند که در این کار مانع ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد:طولانی شدن مرحله انتخاب نامزد شایسته نخست‌وزیری که به دنبال حوادث تخریبی بوجود آمده در جریان تظاهرات عراق، عواقب فاجعه‌ آمیزی را ایجاد خواهد کرد که مسئولیت آن بر گردن مانع‌تراشان است.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق اعلام کرد که در دو روز گذشته و در جریان موج جدید اعتراضات در عراق تاکنون ۱۰ عراقی کشته و حدود ۸۵ تن دیگر زخمی شدند.

اعتراض‌های خیابانی عراق امروز (سه‌شنبه) با بستن جاده‌های درون و برون شهری و آتش زدن حلقه لاستیک در بغداد و برخی شهرهای جنوب و مرکز عراق نیز ادامه یافته و این اعتراضات تاکنون حوادث و درگیری‌هایی را نیز در پی داشته ‌است.

معترضان خواستار معرفی فوری نخست وزیر به دور از گروه‌های سیاسی و احزاب کنونی، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات آزاد هستند.

موج دوم این اعتراضات ۲۵ اکتبر (سوم آبان) و مرحله نخست اعتراضات مردم عراق روز اول اکتبر (۹ مهرماه) در ناکارآمد توصیف کردن دولت، تبعیض، فقر، بیکاری و فساد مقام‌های دولتی آغاز شد، همچنان با فراز و فرود در این مناطق ادامه دارد.

به دنبال این اعتراض‌ها، عبدالمهدی اوایل آذرماه از سمت خود استعفا کرد، اما هنوز جایگزین او به علت اختلاف‌های سیاسی درون حاکمیت تعیین نشده است، هرچند برخی منابع عراقی اعلام کردند "محمد توفیق علاوی"به سمت نخست وزیر جدید عراق معرفی خواهد شد.

وی از سال ۲۰۰۳ به بعد دو دوره نماینده مجلس عراق بوده همچنین در دولت «نوری المالکی» سمت وزیر ارتباطات را برعهده داشت.

نخست‌ وزیری علاوی (درصورت انتخاب) انتقالی و محدود است و در این مدت باید بسترهای برگزاری انتخابات زود هنگام عراق را فراهم کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =