نتایج فعالیت ۲۴ ساعته سامانه سرد و بارشی در گلستان

گرگان - ایرنا - بارش برف ۲۴ ساعت گذشته در مناطق کوهستانی و میان‌بند گلستان و کاهش ۱۰ درجه‌ای دما علاوه بر بروز مشکلات در تردد خودروها و ساکنان این مناطق، مصرف گاز این استان را ۱۲ درصد بیشتر کرد.

بارش برف از شامگاه یکشنبه در مناطق کوهستانی گلستان آغاز شد و تا شامگاه دیشب /سه شنبه/ ارتفاع آن در برخی مناطق مانند حاجی آباد خوش‌ییلاق به ۲۲ سانتیمتر رسید.

کاهش دمای هوای در اغلب مناطق شهری و روستایی، استفاده از گاز طبیعی در گلستان را افزایش داد به طوری که شرکت گاز استان برای جلوگیری از افت فشار، ارائه خدمت به برخی واحدهای صنعتی را محدود کرد.

مدیرعامل شرکت گاز گلستان گفت: در شبانه روز گذشته مصرف گاز طبیعی در این استان یک میلیون و ۳۴۰ هزار مترمکعب افزایش یافت.

به گفته محمدرحیم رحیمی، مصرف روز یکشنبه گاز این استان ۱۱ میلیون و ۲۶۰ هزار مترمکعب بود که این رقم دیروز با رشد ۱۲ درصدی به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب رسید.

به گفته وی برای جلوگیری از افت فشار گاز در بخش خانگی، گاز برخی واحدهای صنعتی و تولیدی استان محدود شد.

مدیرعامل شرکت گاز گلستان افزود: در صورت تداوم افزایش گاز بخش خانگی، واحدهای پرمصرفی مانند نیروگاه برق علی‌آباد، کارخانه سیمان و واحدهای آجرپزی استان دچار کاهش یا قطع گاز خواهند شد.

مدیرکل هواشناسی گلستان هم در گفت و گو با ایرنا با اشاره به خارج شدن سامانه سرد بارشی از استان اظهار داشت: کاهش ابرناکی آسمان سبب می شود تا شب سردی در انتظار گلستان باشد که بر اساس پیش بینی ها دمای منفی ۲ درجه در برخی مناطق به ثبت خواهد رسید.

نوربخش داداشی به بارش برف و باران ۷۲ساعته گذشته گلستان اشاره کرد و گفت: در مدت فعالیت این سامانه ۱۷ میلیمتر باران بارش در مینودشت و ۲۲ سانتی متر در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان بارید.

از جمله مناطقی که با بارش برف دچار مشکلاتی برای ساکنان منطقه شد، ارتفاعات کردکوی است که فرماندار این شهرستان در گفت و گو با ایرنا اطمینان داد که مشکلی برای خدمت رسانی به ساکنان این روستاها وجود ندارد.

ابراهیم قدمنان با این حال از شهروندان خواست از تردد غیرضروری در مناطق کوهستانی و برفی کردکوی اجتناب کنند.

وی اظهار داشت :‌از شامگاه یکشنبه در برخی مناطق کوهستانی کردکوی برف باریده اما تمام جاده های منتهی به این مناطق مانند حاجی آباد، دراز نو و جهان نما باز بوده و تردد با زنجیر چرخ در آن ها امکان پذیر است.

 وی ادامه داد:‌ با توجه به پیش بینی هواشناسی، سوخت و اقلام حیاتی برای استفاده روستاییان کوهستانی کردکوی به اندازه کافی ذخیره شده و مشکلی در این بخش وجود ندارد.

 به‌گفته قدمنان ادوات راهداری و مهمانسرای کوهستانی منطقه دراز نو نیز آماده خدمت‌رسانی به مسافران در راه مانده است.

معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان هم از ادامه عملیات برف روبی و نمک پاشی در جاده های مناطق کوهستانی استان خبر داد و گفت: تیم های راهداری به صورت شبانه روزی در مناطقی مانند درازنو، خوش ییلاق، چهارباغ، شاهکوه، افراتخته و دهنه محمدآباد، اولنگ رامیان، دوزین، ارتفاعات کلاله، گلیداغ و جنگل گلستان در حال فعالیت هستند.

غلامرضا بیکی اظهار داشت: تردد در جاده های کوهستانی گلستان مانند توسکستان و خوش ییلاق با زنجیرچرخ ممکن است و رانندگان برای تردد در این مناطق لوازم و تجهیزات زمستانه به همراه داشته باشند.

فرمانده پلیس راه گلستان هم با اشاره به لغزنده بودن جاده های کوهستانی این استان گفت: همراه داشتن تجهیزات زمستانی، تسلط به نحوه استفاده از زنجیرچرخ در فصل سرد سال ضروری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =