۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۱۰
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83643317
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کابینه جدید لبنان معرفی شد

بیروت – ایرنا - «حسان دیاب» نخست وزیر منتخب لبنان سه شنبه شب، بیست عضو کابینه فن سالار (تکنوکرات) و غیر سیاسی خود را متشکل از ۱۰ مسیحی و ۱۰ مسلمان معرفی کرد که اسامی آنها تا ساعتی دیگر منتشر می شود.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش کرد: دیاب طی مراسم ویژه ای در کاخ بَعَبدا در شرق بیروت، با حضور «نبیه بری» رییس مجلس، فهرست اعضای هیات وزیران جدید لبنان را برای گرفتن تاییدیه و امضای «میشل عون» رییس جمهوری این کشور، تقدیم وی کرد.

بر خی رسانه های لبنان از جمله پایگاه خبری لبنان ۲۴، نام وزارتخانه ها و سهم طایفه های گوناگون مسیحی و مسلمان لبنان در دولت جدید را به شرح زیر اعلان کردند:

مسیحیان مارونی: ۴ وزیر (امور خارجه، دادگستری، کار، محیط زیست و توسعه اداری)

مسیحیان ارتدوکس: ۳ وزیر (انرژی یا نیرو، دفاع، خدمات و حمل و نقل عمومی)

مسیحیان کاتولیک : ۲ وزیر (امور مهاجران و پناهندگان،  اقتصاد)

مسیحیان ارمنی: یک وزیر (ورزش و جوانان)

مسلمانان سنی: ۴ وزیر (نخست وزیر، وزارت کشور، تربیت و آموزش عالی، ارتباطات)

مسلمانان شیعه: ۴ وزیر ( دارایی ، بهداشت، صنعت، کشاورزی و فرهنگ)

مسلمانان دُروزی: ۲ وزیر (امور اجتماعی، اطلاع رسانی )  

دیاب از شخصیت های اهل سنت، استاد دانشگاه آمریکایی بیروت و وزیر پیشین تربیت و آموزش عالی لبنان پایان آذر ماه گذشته با کسب ۶۹ رای، بیشترین آرای نمایندگان مجلس ملی این کشور را به دست آورد و به عنوان «نامزد پست نخست وزیری» مامور تشکیل کابینه شد.

اعضای کابینه توافق کرده اند که گرایش های قومی، طایفه ای و جناحی را در عملکرد حرفه ای خویش دخالت نمی دهند و تمرکز و کوشش آن ها متوجه نجات اقتصاد تضعیف شده و بحران زده ی لبنان خواهد بود.

کاهش حقوق و قدرت خرید کارمندان و بازنشستگان، افزایش مالیات ها، کاهش ارزش پول ملی، توقف ورود دلار به لبنان، فرار سرمایه ها و نخبگان، کسری ۳۰ درصدی بودجه سراسری، بدهی بالای خارجی، کمبود سوخت، ساختار طایفه ای و گسترش فساد حکومتی از جمله علت های بحران و جنبش اعتراضی لبنان است.

شماری از معترضان سه شنبه شب در میدان های الشهداء ، ریاض الصلح و النجمه در مرکز بیروت در مخالفت با تشکیل کابینه ی جدید تجمع کردند و علیه حسان دیاب شعار دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha